W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Kostrzewa pochwiasta, temacie cieszącym się dużym zainteresowaniem w ostatnich latach. Od momentu pojawienia się Kostrzewa pochwiasta przyciągnął uwagę zarówno ekspertów, jak i hobbystów, wywołując debatę, badania i liczne postępy w tej dziedzinie. Dzięki wieloletniej historii Kostrzewa pochwiasta ewoluował i dostosował się do zmian społecznych, kulturowych i technologicznych, stając się podstawowym elementem życia wielu ludzi. W tym artykule zbadamy różne aspekty Kostrzewa pochwiasta, odnosząc się do jego implikacji, zastosowań i wpływu na dzisiejsze społeczeństwo.
Kostrzewa pochwiasta (Festuca vaginata Waldst. & Kit. ex Willd.) – gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych. Występuje w środkowej, wschodniej i południowo-wschodniej Europie[4][3]. W Polsce jest gatunkiem rzadkim; rośnie na rozproszonych stanowiskach w środkowej i zachodniej części kraju[5].
Morfologia
Fragment kwiatostanuPochwa liściowaPrzekrój liścia
Gładkie, owalne na przekroju, 9–13-nerwowe, o średnicy 0,5–1 mm. Na powierzchni wewnętrznej znajduje się 3–5 trójkątnych żeber. Sklerenchyma w postaci jednolitego pierścienia[6].
Zebrane w kłoski o długości 4–6 mm, z szorstkimi osiami, te z kolei zebrane w zwisłą, nieco rozpierzchłą wiechę o długości 7–20 cm. Gałązki wiechy długie, proste. Plewka dolna jajowata, zaokrąglona na szczycie, bezostna (lub z bardzo krótką ością). Plewka górna z malutkim wycięciem na szczycie[6].
Roślina umieszczona na polskiej czerwonej liście w kategorii DD (stopień zagrożenia nie może być określony)[8]. Znajduje się także w czerwonej księdze Bułgarii[9].
↑Zając A., Zając M.: Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce. Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej, Instytut Botaniki, Uniwersytet Jagielloński, 2001, s. 238. ISBN 978-83-61191-72-8.
↑ abcdeRutkowski Lucjan: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8. Brak numerów stron w książce
↑Matuszkiewicz Władysław: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: PWN, 2001. ISBN 83-01-13520-4. Brak numerów stron w książce
↑Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9. Brak numerów stron w książce