W tym artykule poznamy fascynujący świat Królowie Jerozolimy i wszystko, co ma do zaoferowania. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, poprzez zastosowania w różnych dziedzinach, Królowie Jerozolimy jest od dawna obiektem zainteresowań i badań. Na kolejnych stronach dokładnie przeanalizujemy wszystkie aspekty związane z Królowie Jerozolimy, zapewniając pełną i szczegółową wizję, która pozwala nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ na nasze codzienne życie. Dołącz do nas w tej wycieczce po Królowie Jerozolimy i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania.
Królowie Jerozolimy – chrześcijańscy władcy Królestwa Jerozolimskiego utworzonego podczas pierwszej krucjaty w 1099 r. Przestało ono istnieć w 1291 r. po upadku Akki.
Kursywą oznaczono osoby, którzy osobiście nie używali tytułu Króla Jerozolimy i nie zgłaszali tym samym roszczeń do tronu.
Królowie Cypru i tytularni królowie (pretendenci do tronu) Jerozolimy
W 1464 roku Charlotta została usunięta z tronu cypryjskiego i tytularnego jerozolimskiego. Nadal jednak uważana była za prawowitą królową. W 1485 roku po śmierci męża Ludwika Sabaudzkiego, scedowała swoje prawa do tronu na rzecz kuzyna – Karola I Sabaudzkiego.
sabaudzka linia legitymistyczna
Po śmierci Karola II Księstwo Sabaudii przejął jego najbliższy męski krewny Filip II, pretensje do tronu cypryjskiego i jerozolimskiego zgłosiła jednak siostra Karola – Jolanta. Tron Sabaudzki mogli dziedziczyć jedynie mężczyźni, a co do dziedzictwa Lusignanów nie było tego typu restrykcji.
linia faktycznych królów Cypru
W 1489 Katarzyna przekazała swoje królestwo i prawa do tronu jerozolimskiego Republice Weneckiej
linia Filipa II księcia Sabaudii
linia Jolanty, siostry Karola II
Karol I Andegaweński odkupił prawa do tronu Jerozolimskiego od wygnanej przez Hugona I, pretendentki do tronu, Marii z Antiochii. Maria była wnuczką Amalryka I i Izabeli I. 18 marca 1277 r. odsprzedała ona swoje prawa do tronu Karolowi za 1000 funtów złota i 4000 liwrów dożywotniej renty. Transakcja uzyskała akceptację i potwierdzenie papieża. Karol jednak tylko kilka lat kontrolował część Królestwa.
starsza linia andegaweńska
młodsza linia andegaweńska
René I Andegaweński połączył roszczenia dwóch linii. W 1441 kontrola nad Królestwem Neapolu została utracona na rzecz Alfonsa V, króla Aragonii, który również przejął roszczenia do tronu jerozolimskiego. Spowodowało to ponowne rozwarstwienie pretendentów.
linia andegaweńsko-lotaryńska
linia królów aragońskich
Po wojnie o hiszpańską sukcesję tron Hiszpanii został rozdzielony z królestwem Neapolu, które od 1759 przekształciło się w Królestwo Obojga Sycylii.
linia królów Obojga Sycylii
Po śmierci Ferdynanda Piusa doszło do rozłamu w rodzinie.
linia książąt Castro
linia książąt Kalabrii