Dziś Krypta św. Leonarda na Wawelu jest tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w różnych obszarach społeczeństwa. Jego wpływ rozprzestrzenił się na cały świat, wywołując debaty, refleksje i działania wokół jego konsekwencji. W tym artykule szczegółowo i krytycznie zbadamy rolę Krypta św. Leonarda na Wawelu w naszej obecnej rzeczywistości, analizując jej różne aspekty, perspektywy i konsekwencje. Zbadany zostanie jego wpływ w różnych kontekstach, a także możliwe rozwiązania i alternatywy umożliwiające sprostanie stojącym przed nim wyzwaniom. Krypta św. Leonarda na Wawelu stał się centralnym zagadnieniem w agendzie publicznej i prywatnej, dlatego zrozumienie jego zakresu i dynamiki jest niezbędne, aby móc skutecznie i odpowiedzialnie zająć się nim.
W absydzie kamienny ołtarzyk, wykonany według projektu francuskiego architekta Eugène Viollet-le-Duc. Stopień przed ołtarzem pokryty posadzką z XIII wieku. Na środku krypty grób biskupa Maurusa (zm. 1118), odkryty w czasie prac archeologicznych w 1938 roku. Lampy w krypcie mają kształt koron królewskich.
Pochowani
Maurus – zm. 1118, pochowany w komorze grobowej pod posadzką krypty. Grób biskupa odkryto podczas prac renowacyjnych w roku 1938.
Jan III Sobieski – zm. 1696, pochowany 15 stycznia 1734, sarkofag z czarnego marmuru dębnickiego, ze złoconą dekoracją i monogramem króla oplecionym wężem-uroborosem, ufundował Stanisław August Poniatowski, z okazji 100. rocznicy bitwy wiedeńskiej w 1783 roku.
Tadeusz Kościuszko – zm. 1817, pochowany 23 czerwca 1818, początkowo w dębowej, opieczętowanej trumnie, ustawionej obok sarkofagu Sobieskiego. Sarkofag z białego marmuru dębnickiego, zaprojektowany przez Franciszka Lanciego, ufundowano ze zbiórki publicznej w roku 1832.
Władysław Sikorski – zm. 1943, pochowany 17 września 1993. Sarkofag z ciemnopopielatego marmuru ze Sławniowic, w formie odwróconej tumby, zaprojektowali rzeźbiarka Małgorzata Schuster-Gawłowska i architekt Janusz Gawłowski. Wykonany w roku 1981, przed planowanym sprowadzeniem szczątków generała.