Krzyż heraldyczny

W tym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Krzyż heraldyczny, który obejmuje szeroki zakres tematów i aspektów, od osobistych po społeczne. Krzyż heraldyczny był przedmiotem zainteresowania i analiz na przestrzeni dziejów, a jego wpływ był odczuwalny we wszystkich obszarach społeczeństwa. W tym artykule będziemy starali się lepiej zrozumieć Krzyż heraldyczny i jego znaczenie w naszym życiu, a także zbadać jego implikacje w różnych kontekstach. Od powstania do ewolucji Krzyż heraldyczny był przedmiotem debat i badań i mamy nadzieję rzucić światło na ten temat w sposób informacyjny i wnikliwy.

Krzyż heraldyczny – element tarczy, jedno z popularnych godeł herbowych. Zachodnia heraldyka zna około 300 krzyży heraldycznych, jednakże w polskiej heraldyce szlacheckiej stosowano tylko kilkanaście, m.in.: krzyż kawalerski i ćwiekowy, a także półtorakrzyż, półtrzeciakrzyż, krzyż potrójny, krzyż rozdarty, krzyż grecki i łaciński.

Krzyż może występować na tarczy herbowej jako figura zaszczytna, tj. sięgająca brzegów tarczy, najczęściej w tej formie bywa stosowany krzyż grecki, łaciński, św. Andrzeja, rozdarty lub kawalerski. Nie sięgając brzegów tarczy te krzyże tworzą figury uszczerbione. Pozostałe formy krzyża zaliczyć należy do obszernej grupy mobiliów herbowych, tj. godeł heraldycznych niebędących figurami wynikłymi z podziału tarczy, a przedmiotami czy symbolami umieszczanymi w tarczy luźno, pojedynczo lub grupami.

Przykłady krzyży heraldycznych

Bibliografia