Krzysztof Czeczot

Obecnie Krzysztof Czeczot to temat, który przyciągnął uwagę i zainteresowanie wielu ludzi na całym świecie. Dzięki swojemu znaczeniu i zasięgowi w różnych aspektach życia codziennego, Krzysztof Czeczot stał się podstawowym punktem dyskusji w dzisiejszym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na zdrowie, gospodarkę, technologię czy kulturę, Krzysztof Czeczot wykazał swój wpływ na życie ludzi i zdolność do generowania debat i refleksji. W tym artykule zbadamy niektóre z najważniejszych aspektów Krzysztof Czeczot i jego wpływ na dzisiejszy świat, a także możliwe implikacje na przyszłość.

Krzysztof Czeczot
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 lipca 1979
Bytów

Zawód

aktor, dramaturg, producent, reżyser

Głos Krzysztofa Czeczota

Krzysztof Czeczot (ur. 25 lipca 1979 w Bytowie) – polski aktor, dramaturg, producent i reżyser teatralny, telewizyjny oraz radiowy, pedagog, profesor sztuk filmowych i teatralnych[1], wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Życiorys

W 2002 ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. W 2016 uzyskał na tej samej uczelni stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk teatralnych, zaś w 2019 habilitację. W 2024 otrzymał tytuł profesora (tzw. profesurę belwederską) w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych[1]. Jest wykładowcą PWSFTviT w Łodzi[2] oraz Akademii Teatralnej w Warszawie.

W latach 2002–2009 występował na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie, następnie w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. W 2004 został nagrodzony na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim, zdobywając Grand Prix. W tym samym roku dostał także nagrodę Offeusz na festiwalu Malta w Poznaniu[3].

Jest autorem libretta operetki Piękna Helena Jacques’a Offenbacha, kilku dramatów oraz słuchowisk radiowych i audiobooków. Uhonorowany Złotą Kaczką 2012 za audiobook Gra o Tron i nagrodą Best European Radio Drama of the Year 2013 za słuchowisko Andy. Jest pomysłodawcą i producentem słuchowiska „Biblia Audio Superprodukcja”[4].

W grudniu 2014 zadebiutował jako reżyser w Teatrze Telewizji, inscenizując Miss Hiv Macieja Kowalewskiego. Następnie dla TVP2 wyreżyserował Światło w nocy Macieja Karpińskiego.

Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych. Telewizyjną rozpoznawalność przyniosła mu rola Macieja Szymczyka, najbliższego przyjaciela Uli Cieplak (Julia Kamińska) w serialu TVN BrzydUla (2008–2009, 2020–2022). Zagrał tytułową rolę w filmowej biografii Zenona Martyniuka pt. Zenek (2020).

Życie prywatne

Ma córkę Polę (ur. 2019) ze scenarzystką Jadwigą Juczkowicz[5]. W lutym 2024 potwierdził, że od kilku miesięcy pozostaje w nieformalnej relacji z aktorką Karoliną Gorczycą[5], z którą wziął ślub[6].

Filmografia

Nagrody

  • 2001: Głośniej od bomb Koszalin (KSF „Młodzi i Film”) – nagroda aktorska za najlepszą rolę męską
  • 24 marca 2002: Nagroda za role Wayne’a w Popcornie i Normana w SubUrbii w PWSFTviT w Łodzi na XX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi
  • 2004: Grand Prix na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim oraz ‘Offeusz’ na festiwalu Malta w Poznaniu za przedstawienie Tlen Iwana Wyrypajewa w reż. P. Niczewskiego
  • 2007: „Za Horyzont” – Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych „Bartoszki Film Festival”) – Nagroda dla najlepszy aktora
  • 2008: Nagroda za reżyserię słuchowiska Dublin. One way na VIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie
  • 2010: Grand Prix, nagroda za reżyserię oraz nagroda za scenariusz oryginalny słuchowiska Jeszcze się spotkamy młodsi na X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie
  • 2012: Złota Kaczka – nagroda specjalna miesięcznika „Film” za realizację audiobooka Gra o Tron
  • 2013: Prix Europa 2013 Berlin za słuchowisko Andy
  • 2019: Bestsellery Empiku w kategorii Audiobook roku
  • 2020: Bestsellery Empiku w kategorii Audiobook roku
  • 2021: Bestsellery Empiku w kategorii Audiobook roku

Przypisy

Linki zewnętrzne