Motyw Kseroform to taki, który przez lata przyciągał uwagę i ciekawość wielu osób. Jest to temat, który wywołał debatę, dyskusję i refleksję w różnych sferach społeczeństwa. Od pola akademickiego po dziedzinę popularną, Kseroform był przedmiotem badań, analiz i eksploracji. W miarę postępu i ewolucji społeczeństwa zainteresowanie i znaczenie Kseroform stale się zmieniają, rozszerzając się na nowe obszary i rodząc nowe pytania. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie i wpływ Kseroform w różnych kontekstach, a także jego wpływ na nasze codzienne życie.
Wiarygodne źródła oznakowania tej substancji według kryteriów GHS są niedostępne.
Surowiec farmaceutyczny do receptury (Niemcy, 2024)
Kseroform, xeroform (2,4,6-tribromofenolan bizmutu(III)) – organiczny związek chemiczny, sólbizmutu i 2,4,6-tribromofenolu. Żółty, ciężki, bardzo miałki proszek o charakterystycznym zapachu lub bez zapachu. Wprowadzony do lecznictwa przez niemieckiego lekarza i higienistę Ferdynanda Hueppego(inne języki) w 1893 roku[3]. Jest nierozpuszczalny w wodzie oraz alkoholu etylowym. W Polsce wymagania jakościowe dla surowca farmaceutycznego na stan obecny (2025) określa Farmakopea Polska II (1937)[4]. Jest ujęty także w starszych wydaniach farmakopei innych krajów, m.in. DAB 6 (Niemcy)[5], SP 10 (Hiszpania)[6].
Działanie i zastosowanie
Środek leczniczy o działaniu odkażającym, silnie (w porównaniu z dermatolem)[7] wysuszającym i ściągającym[8]. Stosowany miejscowo na sączące rany, świeże skaleczenia, drobne krwawienia, owrzodzenia i oparzenia oraz w hemoroidach. Wchodzi w skład rozmaitych leków recepturowych (przysypki, maści, pasty, mazidła, czopki doodbytnicze), jak i może być stosowany per se, w formie nieprzetworzonej (100%)[9][10].
Współcześnie podkreśla się jego znaczenie w leczeniu uporczywej, lekoopornej nużenicy (demodekozy)[11], zapaleniu mieszków włosowych oraz w stanach po przeszczepach skóry (opatrunki)[12][13].
Posiada podobne zastosowanie do dermatolu (z którym bywa mylony), jednak jest bardziej efektywny[14]. W Polsce[15] jest mało używany, natomiast szeroko stosowany w innych krajach Europy (m.in. Niemcy, kraje byłego ZSRR, Czechy, Hiszpania)[16][17][18][19]. Jest składową leków galenowych, m.in. oficynalnego mazidła Wiśniewskiego oraz farmakopealnej maści kseroformowej[20].
Ponadto, dawniej był stosowany także wewnętrznie: w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach przewodu pokarmowego z towarzyszącymi biegunkami. Zakres dawek jednorazowych (pro dosi) 0,5g – 1 g i dobowych (pro die) 1,5 g – 3 g[21].
Przypisy
↑Farmakopea Polska II 1937 r. – s. 173 – nazwa łacińska wraz z synonimami