W tym artykule poruszony zostanie temat Kultura organizacyjna, który przykuł uwagę osób reprezentujących różne dyscypliny i zainteresowania. Z biegiem czasu Kultura organizacyjna był przedmiotem badań, debat i refleksji, a jego implikacje i znaczenie są bezdyskusyjne w dziedzinie _var2. Dzięki kompleksowemu podejściu zbadane zostaną różne perspektywy, badania i opinie dotyczące Kultura organizacyjna, aby zapewnić pełny i aktualny pogląd na ten temat. Od jego wpływu na społeczeństwo po konsekwencje na poziomie indywidualnym, ten artykuł ma na celu przedstawienie szczegółowej i krytycznej wizji Kultura organizacyjna w celu wzbogacenia wiedzy i zrozumienia tych, którzy go czytają.
Kultura organizacyjna (ang. organizational culture, corporate culture) instytucji to podstawowe pojęcie w nowoczesnej teorii zarządzania, w tzw. podejściu kulturowym.
Wybrane definicje kultury organizacji w psychologii zarządzania:
"System znaczeń przyjmowanych przez członków organizacji, odróżniający tę organizację od innych".
"Całość fundamentalnych założeń, które dana grupa wymyśliła, odkryła lub stworzyła, ucząc się adaptacji do środowiska i integracji wewnętrznej".
"Zbiór wierzeń, przekonań, szerzących się w firmie, dotyczących tego, jak prowadzić interesy, jak powinni zachowywać się pracownicy i jak powinni być traktowani".
"Właściwy klimat organizacyjny i sposób zarządzania, system zachęt, kwalifikacji, stosunki międzyludzkie".
"Niepisane, przestrzegane często podświadomie zasady, które wypełniają lukę między tym, co napisane, a tym co się rzeczywiście dzieje. Kultura dotyczy wspólnych poglądów, ideologii, wartości, przekonań, oczekiwań i norm".
"Zespół wartości, tradycji, przekonań, postaw, które są istotą wszystkiego, co się robi i myśli w organizacji. Jest ona zasilana przez system obrzędów, rytuałów, wzorców komunikowania się, nieformalnych struktur".
Badaniami nad kulturą organizacyjną instytucji zajmowała się m.in. amerykańska psycholog C.Anderson. Wyodrębniła 4 elementy, jakie mają wpływ na kulturę organizacyjną, każdy kolejny wymiar traktowany jest jako istotniejszy:
Są to cechy zespołu, które przeważają w danej instytucji. Przykładowe cechy zespołu: