Leśnictwo (nauka)

W dzisiejszych czasach Leśnictwo (nauka) to temat o dużej aktualności, który budzi szerokie zainteresowanie w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o dziedzinę akademicką, naukową, społeczną czy kulturalną, Leśnictwo (nauka) zdołał przyciągnąć uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa. Jego liczne aspekty i implikacje sprawiają, że jest to temat ciągłych badań i debat. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i refleksje wokół Leśnictwo (nauka), a także jego wpływ na obecne społeczeństwo i możliwe przyszłe implikacje.

Las w Karyntii w Austrii

Leśnictwo – zespół nauk związanych z funkcjonowaniem lasów obejmujący według różnych ujęć takie zagadnienia jak:

W polskim systemie klasyfikacji nauk leśnictwo to dyscyplina w obrębie dziedziny nauk leśnych, razem z drzewnictwem[1]. W klasyfikacji OECD leśnictwo nie jest odróżniane od szerzej rozumianych nauk leśnych i wchodzi w skład szeroko ujmowanych nauk rolniczych z naukami rolniczymi w wąskim znaczeniu i rybactwem[2].

Leśnictwo jest jednym z kierunków studiów[3] prowadzonych w Polsce na siedmiu uczelniach:

Zobacz też

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 października 2022 r. w sprawie dziedzin i dyscyplin nauki oraz dyscyplin naukowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2022)
  2. Revised Field of Science and Technology (FOS) Classification in the Frascati Manual. OECD, 26 lutego 2007. . (ang.).
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 28 marca 2002 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów, oraz nazw kierunków studiów. (nieobowiązujące) (Dz.U. z 2002 r. nr 55, poz. 480)

Bibliografia