Lessdress

W dzisiejszym świecie Lessdress to kwestia, która staje się coraz bardziej istotna w społeczeństwie. Z biegiem czasu Lessdress stał się podstawowym aspektem codziennego życia ludzi, wpływającym na ich decyzje i działania. Od Lessdress ewoluował i dostosował się do nowych trendów i technologii, stając się tematem wspólnego zainteresowania szerokiego grona osób. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Lessdress na dzisiejsze społeczeństwo i sposób, w jaki zyskał on na znaczeniu na przestrzeni lat.

Lessdress
Rok założenia

1984

Pochodzenie

Warszawa, Polska

Gatunek

glam metal

Aktywność

1984-1995, od 2007

Skład
Paweł Nowakowski
Marcin Kurbiel
Arek Nosarzewski
Krzysztof Faliński
Byli członkowie
Sławomir Onacik
Radosław Marcinkowski

Lessdress (początkowo Ferrum) – polski rockowy zespół muzyczny, specjalizujący się w muzyce glam metalowej, aktywny w latach 1984–1995, 1997 i od 2007. Lessdress został założony w Warszawie przez Pawła Nowakowskiego, wychowanego w Londynie i Nowym Jorku byłego wokalisty amerykańskiego zespołu Steel Knickers[1], z którym nagrał demo z 3 utworami w 1984 roku[2]. Jeden z utworów Steel Knickers znalazł się na składance Mutopia wytwórni DSI Records[3].

Historia

Do 1989 roku zespół działał jako Ferrum[4] i występował m.in. na festiwalu w Jarocinie w 1986 roku[5] i pierwszym festiwalu Metalmania w tym samym roku. W pierwszym składzie naleźli się: Paweł Nowakowski (wokal i gitara), Krzysztof Faliński (gitara), Sławomir Onacik (gitara basowa), Arkadiusz Nosarzewski (perkusja), Radosław Marcinkowski (instrumenty klawiszowe)[6]. W 1990 roku zespół nagrał debiutancki album Dumblondes[7], który ze względu na problemy finansowe i prawne pierwotnego wydawcy Polskich Nagrań[7], ukazał się dopiero po trzech latach[7] nakładem firmy Eska[8], stylizowany na muzyce wykonywanej przez Def Leppard, Van Halen i Mötley Crüe[4]. Drugi album Love Industry został nagrany w 1991 roku, a wydany w 1994[4] przez firmę Schubert Music[9]. Obie płyty spotkały się z dobrym przyjęciem przez krytyków[4]. W 1995 roku zespół się rozpadł.

W 1997 roku Lessdress reaktywował się, lecz śmierć basisty Sławomira Onacika zadecydowała o zawieszeniu zespołu w 1999 roku[4]. Grupa ponownie się reaktywowała (w składzie: Paweł Nowakowski, Krzysztof Faliński, Marcin Kurbiel i Arkadiusz Nosarzewski[6]), wydając w tym samym roku album Sugarfree, odbiegający od stylistyki z początku działalności zespołu[4].

W 2014 roku Lessdress wydal album Fools Die Young, bardziej nawiązujący do stylu i tematyki wcześniejszych albumów.

Dyskografia

Muzycy

obecni
byli

Przypisy

Linki zewnętrzne