Glam metal

W tym artykule poruszony zostanie temat Glam metal, który w ostatnich latach zyskał na znaczeniu ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od postępu technologicznego po zmiany w dynamice pracy, Glam metal wywołał duże zainteresowanie i debatę wśród ekspertów i ogółu społeczeństwa. W tym kontekście zostanie przeanalizowany wpływ Glam metal w różnych kontekstach, a także jego krótko- i długoterminowe implikacje. Zbadane zostaną również przyszłe perspektywy dotyczące Glam metal i tego, jak będzie on nadal wpływać na nasze środowisko.

Glam metal
Pochodzenie

glam rock, heavy metal

Czas i miejsce powstania

Stany Zjednoczone (pocz. lat 80.), Wielka Brytania (lata 80.), Szwecja (druga połowa lat 80.)

Instrumenty

wokal, gitara, gitara basowa, perkusja, niekiedy keyboard

Największa popularność

lata 80.

Podgatunki
pop metal[1]

Glam metal (in. ang. glam metal, hair metal, pop metal) – styl muzyki metalowej, popularny w latach 80. XX w., obejmujący melodyjną i rytmiczną jego odmianę.

Historia

Termin glam metal określał styl w muzyce, w którym znaczącą cechą było ukazanie własnego wizerunku. To wyraźne podkreślenie wizerunku miał związek z rozpoczynającą w tym okresie działalność stacją MTV, w której zespoły te mogły zaistnieć. Ze względu na fakt, iż na początku lat 90. XX wieku pojawiły się zespoły grające grunge i rock alternatywny, termin ten stał się pejoratywnym określeniem muzyków grających łagodniejszy metal, ukierunkowany w stronę popu[2][3]. Muzykę taką nazywano również pop metal.

Styl

W wielu przypadkach, muzycy zespołów glam metalowych ubierają się w nietypowe stroje, stosowane podczas koncertów[3]. Muzyka glam metalowa straciła popularność w latach 90. pod wpływem powstania nowych odmian muzyki metalowej.

Zespoły glam metalowe

Glam metalowy Roxx Gang
 Zobacz też kategorię: Zespoły glammetalowe.

Nurt ten zapoczątkowali tacy artyści jak Slade, Mötley Crüe, Twisted Sister, Def Leppard[3], Guns N' Roses[4] oraz zespół Kiss[3], choć wielki wpływ na jego popularyzację miał też zespół Bon Jovi[5] i szwedzki zespół Europe[6]. W Polsce przedstawicielami tego gatunku byli m.in. Syndia oraz Lessdress, a obecnie Nasty Crue.

Zobacz też

Przypisy

  1. Życie świata - Dzieje wydarzenia, rozdział Historia Sztuki, Heavy metal death metal. Oxford Educational, s. 98.
  2. about hair metal. Allmusic. . (ang.).
  3. a b c d Historia heavy metalu. . . (pol.).
  4. Eska Rock Guns N'Roses. . . (pol.).
  5. Bon Jovi BIography. www.musicmight.com. . . (ang.).
  6. www.rockers.com.pl. . (pol.).