W dzisiejszym świecie Heavymetalowy umlaut stał się bardzo istotnym tematem. Wywierając znaczący wpływ na różne aspekty społeczeństwa, Heavymetalowy umlaut przykuł uwagę wielu ekspertów i uczonych pragnących zrozumieć jego wpływ i implikacje. Od momentu powstania do chwili obecnej Heavymetalowy umlaut wywołał debaty, dyskusje i refleksje w różnych obszarach, w tym w polityce, ekonomii, kulturze i technologii. W tym artykule szczegółowo zbadamy zjawisko Heavymetalowy umlaut, analizując jego pochodzenie, obecny rozwój i możliwe przyszłe trendy.
Heavymetalowy umlaut (żartobliwie röck döt) – dodawany do nazw zespołów heavymetalowych znak przegłosu (umlaut), graficznie zapisywany w postaci dwóch kropek nad samogłoską.
Przykładami grup używających w nazwach heavymetalowych umlautów są Motörhead, Blue Öyster Cult, Hüsker Dü, Mägo de Oz, Queensrÿche, Green Jellÿ (pierwotnie Green Jellö, tytuł pierwszej płyty: Triple Live Möther Gööse at Budokan) czy Mötley Crüe.
Użycie kropek i innych znaków diakrytycznych w nazwach zespołów nie oznacza zmiany wymowy tak oznaczonych samogłosek, jest to zabieg wyłącznie graficzny. Według Reebee Garofalo umlaut budzić ma skojarzenia z dziedzictwem kultury germańskiej i odwoływać się do stereotypów „gotyckiego horroru”, siły i potęgi, przypisywanej tradycyjnie takim ludom jak wikingowie[1][2].
Dodawanie znaków diakrytycznych do nazw zespołów obecnie występuje również poza muzyką heavymetalową. Przykładem jest pisownia nazw zespołów Ztvörki lub Püdelsi. Amerykański zespół Green Jellÿ literą ÿ zastąpił literę o, w wyniku procesu o naruszenie praw do znaku towarowego Green Jello wytoczonego zespołowi przez koncern Kraft Foods Group[3].