W dzisiejszym artykule zbadamy ekscytujący świat List zastawny, temat, który przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Od wpływu na społeczeństwo po dzisiejsze znaczenie, List zastawny wywołał niekończące się debaty, badania i odkrycia, które wzbogaciły nasze zrozumienie tego tematu. Niezależnie od tego, czy pasjonujesz się List zastawny, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten artykuł zapewni Ci pełne i aktualne spojrzenie na ten fascynujący temat. Przygotuj się na zanurzenie się w świecie List zastawny i odkryj wszystko, co ma nam do zaoferowania!
List zastawny – dłużny papier wartościowy, imienny lub na okaziciela. Do emitowania listów zastawnych w Polsce uprawnione są tylko banki hipoteczne oraz (od 23 lutego 2011) Bank Gospodarstwa Krajowego w celu realizacji programów rządowych dotyczących wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Zasady emisji, zbywania, nabywania, wykupu i zabezpieczenia listów zastawnych w Polsce reguluje Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych[1].
Wyróżnia się dwa rodzaje listów zastawnych[2]:
Listy zastawne są papierami wartościowymi charakteryzującymi się wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz niskim ryzykiem inwestycyjnym. Służą refinansowaniu portfeli kredytowych w długim terminie. W Polsce ich udział w refinansowaniu banków sięga zaledwie 0,14% (wobec ok. 20% w całej Unii Europejskiej), a w odniesieniu do aktywów hipotecznych tylko 0,8% (stan na 31.12.2011 r.)[3].
Średnioroczne tempo wzrostu wartości nominalnej listów zastawnych w Polsce w okresie 2006-2016 wyniosło 12,6%. Rynek ten, mierzony wartością nominalną, na koniec roku 2016 osiągnął poziom 2216 mln EUR. 47% listów zastawnych znajdujących się w obiegu na koniec 2016 roku było denominowanych w EUR, zaś pozostała część w PLN[4][doprecyzuj!].
Do roku 2013 listy zastawne, których oprocentowanie oparte było na stałej stopie procentowej, stanowiły marginalną część rynku (<3%), zaś na koniec 2016 roku stanowiły one już 33%[4][doprecyzuj!] wartości nominalnej listów zastawnych znajdujących się w obiegu.