W dzisiejszym świecie Lista legionów rzymskich to temat, który zyskał duże znaczenie w różnych kontekstach. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na gospodarkę, Lista legionów rzymskich wzbudził szerokie zainteresowanie i wywołał liczne debaty w opinii publicznej. Dlatego też istotne jest dokładne przeanalizowanie różnych aspektów związanych ze zmienną Lista legionów rzymskich, aby w pełni zrozumieć jej zakres i implikacje. W tym artykule zagłębimy się w złożoność Lista legionów rzymskich, badając jego różne aspekty i oferując wszechstronną wizję, która pozwoli czytelnikowi na szersze zrozumienie tego tematu.
Według Tacyta (Roczniki IV, 5) w roku 23 n.e. Imperium Romanum dysponowało 25 legionami: ośmioma nad Renem, trzema w Hiszpanii, dwoma w Afryce, dwoma w Egipcie, czterema w Syrii, po dwa rozmieszczone były w Mezji, Panonii i Dalmacji.
Wiele legionów miało identyczną numerację, np. w czasach Aleksandra Sewera cztery legiony oznaczono cyfrą I, pięć legionów nosiło cyfrę II itd.
Wczesne cesarstwo
Rozmieszczenie legionów w roku 125.Legiony zniszczone w trakcie wojen: 53 p.n.e.- galijska masakra w Atuatuca (legion odbudowany); 9 n.e. - bitwa z Germanami w Lesie Teutoburskim; 69/70 n.e. - oblężenie przez Batawów w Castra Vetera (legion V częściowo zniszczony); 86 n.e. - I bitwa pod Tapae z Dakami; 92 n.e. - bitwa z Roksolanami nad Dolnym Dunajem; 109-120 n.e. - przypuszczalna wyprawa na Piktów; 132-135/6 n.e. - powstanie Bar Kochby; 161/162 n.e. - kampania armeńska przeciwko Partom
Legio XIV Gemina – utworzony w 58 r. p.n.e. przez Juliusza Cezara w Galii Przedalpejskiej, w 54 r. p.n.e. całkowicie unicestwiony przez plemię Eburonów, odtworzony i uczestniczący w 60 r. n.e. w bitwie z Brytami królowej Budyki.
(Legiony XVII, XVIII i XIX zostały doszczętnie zniszczone w roku 9 n.e. w bitwie w Lesie Teutoburskim; jako naznaczone fatum, nie zostały już odtworzone.)