Mezja

W dzisiejszym świecie Mezja zyskał ogromne znaczenie w różnych obszarach naszego życia. Od polityki po technologię, kulturę i społeczeństwo, Mezja stał się tematem ciągłych rozmów i debat. Opinie na temat Mezja są bardzo zróżnicowane, co pokazuje, jak złożoność i znaczenie ma on dzisiaj. W tym artykule postaramy się zbadać różne aspekty Mezja, zagłębiając się w jego wpływ i znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Od swoich początków po wpływ na życie codzienne, Mezja wzbudził ogromne zainteresowanie i kluczowe jest zrozumienie jego zasięgu i wpływu na współczesny świat.

Mezja
Moesia
prowincja
12–86
ilustracja
Państwo

Cesarstwo Rzymskie

Siedziba

Naissus

Data powstania

12

Data likwidacji

86

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Mapa Mezji Superior i Inferior w roku 250

Mezja (łac. Moesia) – prowincja rzymska istniejąca w latach 12–86 n.e.[1], położona na południe od dolnego Dunaju, na terytorium współczesnej Bułgarii i Serbii; północno-wschodni fragment Mezji (Delta Dunaju) znajduje się na obszarze Rumunii.

Mezja graniczyła z Macedonią, Ilirią, Tracją, Dacją i Morzem Czarnym. Prowincję zamieszkiwali głównie Trakowie, Dardanowie oraz Grecy. Do głównych miast prowincji należały m.in.: Singidunum (Belgrad) i Odessos (Warna).

W Mezji stacjonowały cztery legiony: legio I Italica (stacjonował w Novae), legio XI Claudia (Durostorum), legio IV Flavia (Singidunum) i legio VII Claudia (Viminacium).

Jesienią 86 cesarz Domicjan podzielił prowincję na dwie części z granicą na rzece Cibricy (rzymskie Ciabrus)[1]:

Przypisy