W dzisiejszym świecie Lu Yu to temat, który zyskał niezaprzeczalne znaczenie. Od momentu powstania przyciąga uwagę ekspertów i opinii publicznej, wywołując intensywne debaty i analizy w różnych sferach. Znaczenie Lu Yu polega na jego wpływie na społeczeństwo, gospodarkę, środowisko, technologię i wiele innych obszarów. Ponieważ zainteresowanie Lu Yu stale rośnie, konieczne jest zrozumienie jego zakresu i konsekwencji, a także zbadanie różnych perspektyw istniejących wokół tego tematu. W tym artykule zostaną poruszone różne aspekty związane z Lu Yu, aby zaoferować wszechstronną wizję, która pozwoli czytelnikowi zagłębić się w temat, który niewątpliwie wyznaczy przyszłość naszej rzeczywistości.
Lu Yu (chiń. upr. 陆羽; chiń. trad. 陸羽; pinyin Lù Yǔ; ur. w 733, zm. w 804) – chiński pisarz i poeta z okresu dynastii Tang, znany jako „Herbaciany mędrzec”.
Wcześnie osierocony, wychowywał się w klasztorze w Hubei, pod opieką mnicha, który był miłośnikiem herbaty. Mnisi buddyjscy używali herbaty jako środka przeciw zasypianiu i propagowali uprawę i picie herbaty. Za czasów tangowskich istniało powiedzenie: "Zen i herbata to dwie drogi prowadzące do tego samego celu". Od młodych lat uczył się przygotowywania naparu herbacianego[1][2]. W późniejszym wieku zebrał dotychczasowe informacje na temat uprawy i przyrządzania herbaty i napisał swoje dzieło życia: Księgę Herbaty (Chajing). Księga ta w dużej mierze oparta była na jego własnych badaniach[3]. Został pierwszym znanym koneserem herbaty[4]. Jego współcześni uznawali Lu Yu za wielki autorytet w kwestiach związanych z wyborem właściwych liści, doborem wody (był znawcą najlepszych źródeł) i sposobu parzenia różnych gatunków herbaty[5].