Ludwik (hrabia Évreux)

W dzisiejszym świecie Ludwik (hrabia Évreux) to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną, Ludwik (hrabia Évreux) wywołał bezprecedensową debatę. Kontynuując badanie tego stale ewoluującego zjawiska, ważne jest, aby zrozumieć jego konsekwencje i sposób, w jaki kształtuje otaczający nas świat. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Ludwik (hrabia Évreux), od jego historii po dzisiejsze skutki, aby rzucić światło na ten temat i zachęcić do świadomej dyskusji.

Ludwik d’Évreux
Ilustracja
ilustracja herbu
hrabia Évreux, Étampes i Beaumont-le-Roger
Okres

od 6 października 1298
do 19 maja 1319

Poprzednik

Tytuł utworzony

Następca

Filip III (król Nawarry)

Dane biograficzne
Dynastia

Kapetyngowie

Data urodzenia

3 maja 1276

Data i miejsce śmierci

19 maja 1319
Longpont-sur-Orge

Miejsce spoczynku

Opactwo w Longpont

Ojciec

Filip III Śmiały

Matka

Maria Brabancka

Rodzeństwo

Małgorzata Francuska, Blanka
przyrodnie:
Filip IV Piękny, Karol de Valois

Żona

Małgorzata (Marguerite) d'Artois
od 1301
do 1311

Dzieci

Maria,
Karola,
Filip III,
Małgorzata,
Joanna

Ludwik, hrabia d’Évreux (ur. 3 maja 1276, zm. 19 maja 1319 w Paryżu)[1] – królewicz francuski z dynastii Kapetyngów, hrabia Évreux, Étampes i Beaumont-le-Roger od 1298 r., syn Filipa III Śmiałego i jego drugiej żony Marii Brabanckiej.

Pochodzenie

Urodził się 3 maja 1276 r. jako syn króla Francji Filipa Śmiałego i Marii Brabanckiej[1]. Matka Ludwika była drugą żoną Filipa; poprzednią była Izabela Aragońska, matka Filipa IV Pięknego i Karola Walezjusza[1]. Miał dwie siostry: Małgorzatę, królową Anglii i Blankę, księżną Austrii[1].

Herb hrabiów de Bourbon-Evereux

Polityka

Ludwik politycznie był w opozycji do swojego brata Karola. W 1297, 1304 i 1315 uczestniczył w kampanii we Flandrii. Łączyły go bardzo bliskie stosunki z bratankiem, późniejszym królem Filipem V Długim. W 1316 Filip V podniósł hrabstwo Évreux do rangi parostwa. Poprzez swojego syna – Filipa III, króla Nawarry, Ludwik został ojcem dynastii kapetyńskiej Évreux-Navarre, panującej w Nawarze do 1441 roku (członkowie tej dynastii używali zamiennie przymiotników z Nawarry i z Évreux).

Małżeństwo i potomstwo

W 1301 r. Ludwik poślubił Małgorzatę (Marguerite) d'Artois, która była siostrzenicą Mahaut d’Artois i siostrą Roberta III d’Artois[1]. Ojciec Małgorzaty, Filip, pochodził z rodu Artois (bocznej linii dynastii Kapetyngów)[1]. Owdowiał w 1311 r.[1] Para miała razem pięcioro dzieci[1]:

Przypisy

  1. a b c d e f g h Noty biograficzne i drzewo genealogiczne, Maurice Druon, Królowie przeklęci. Wilczyca z Francji, 2011, ISBN 978-83-7515-142-8.