Maczuga (broń)

W dzisiejszym świecie Maczuga (broń) odegrał kluczową rolę w różnych obszarach codziennego życia. Od polityki po technologię, rozrywkę i kulturę, Maczuga (broń) zdołał przyciągnąć uwagę niezliczonej liczby ludzi na całym świecie. Z biegiem czasu jego znaczenie i wpływ ugruntowały się, stając się tematem ogólnego zainteresowania, który nie pozostawia nikogo obojętnym. W tym artykule postaramy się zagłębić w najważniejsze aspekty Maczuga (broń), analizując jego wpływ i rozwój w różnych kontekstach. Odważ się wejść do fascynującego świata Maczuga (broń) i odkryj wszystko, co ma do zaoferowania.

Drewniana maczuga wykonana przez kanadyjskich Indian w XIX wieku

Maczuga (rum. măciucă, łac. matteuca) – jedna z najstarszych broni obuchowych w formie drewnianej pałki rozszerzającej się na jednym końcu. Znana już od paleolitu, rozpowszechniona na wszystkich kontynentach zamieszkiwanych przez człowieka.

Charakterystyka

Maczugi wykonywano najczęściej z twardego drewna. W swojej najbardziej prymitywnej formie broń ta przybierała postać grubego sękatego kija rozszerzonego po stronie służącej do zadawania ciosów. W miarę ewolucji, maczugę zaczęto nabijać kamieniami (najczęściej krzemiennymi kolcami) lub metalowymi ćwiekami, a następnie wyposażać w kamienne lub metalowe głowice. Z czasem stała się ona protoplastą bardziej zaawansowanych technologicznie broni obuchowych jak np. wekiera, morgensztern, buzdygan czy buława, a także insygniów jak berło czy piernacz[1][2][3].


Przypisy

  1. Michéle Byam: Broń i zbroje. Wyd. III. Warszawa: Arkady, 1991, s. 31. ISBN 83-213-3754-0.
  2. Michał Gradowski, Zdzisław Żygulski: Słownik uzbrojenia historycznego. Warszawa: PWN, 2010, s. 60–62. ISBN 978-83-01-16260-3.
  3. maczuga, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .