Tsurugi

W dzisiejszym świecie Tsurugi staje się coraz bardziej istotny. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Tsurugi stał się tematem wspólnego zainteresowania wielu różnych osób. Wpływ Tsurugi jest niezaprzeczalny, ponieważ wpływa na tak różnorodne aspekty, jak gospodarka, technologia, zdrowie, relacje międzyludzkie, a nawet środowisko. Z tego powodu niezbędna jest dogłębna analiza zjawiska Tsurugi, jego implikacji i możliwych konsekwencji w perspektywie krótko- i długoterminowej. W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystkie aspekty związane z Tsurugi, aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję na ten temat, który tak bardzo nas interesuje.

Tsurugi

Tsurugi (jap. tsurugi, ken[1]) – prosty, obosieczny miecz japoński, pochodzenia chińskiego, z głownią rozszerzającą się ku dołowi.

W znacznym uproszczeniu historycznym białą broń używaną w Japonii, pochodzącą z Chin, można podzielić na dwa rodzaje. Od chińskiej jiàn (劍) broni obosiecznej, o prostym ostrzu, pochodzą podobne, japońskie, różne tego rodzaju (剣) nazwy mieczy i broni, jak: tōken (刀剣, ogólna nazwa mieczy, sztyletów, noży), jūken (銃剣, bagnet), shuriken (手裏剣), czy też szermierka kendō (剣道).

Natomiast od chińskich broni jednosiecznych, o zakrzywionym ostrzu dāo (刀), pochodzą m.in. japońskie: katana (刀), tantō (短刀), nihon-tō, tegatana (手刀, uderzenie ręką, jak mieczem)[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Turugi oder Ken bei Sabaku Samurai (Original)
  2. Jack Halpern: New Japanese-English Character Dictionary. Tokyo: 1990, s. 749, 1329. ISBN 4-7674-9040-5.

Bibliografia

  • Toshiro Suga: Ken, die Wurzeln des Aikido / Ken, les racines de l'Aïkido von Toshiro Suga (DVD) ISBN 3-939703-40-0