Manderlay

W dzisiejszym świecie Manderlay to temat, który zyskał duże znaczenie i wzbudził zainteresowanie naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa. Od początków do obecnej ewolucji Manderlay był przedmiotem licznych debat i dyskusji na temat jego wpływu na społeczeństwo, gospodarkę i politykę. W tym artykule zbadamy różne aspekty Manderlay, od jego znaczenia historycznego po wpływ na współczesny świat. Przeanalizujemy, w jaki sposób Manderlay ukształtował sposób, w jaki myślimy, działamy i odnosimy się do naszego otoczenia, a także sprawdzimy znaczenie, jakie ma ono we współczesnym świecie. Poprzez multidyscyplinarne podejście staramy się rzucić światło na to zjawisko i zaoferować kompleksowe spojrzenie na Manderlay i jego znaczenie w obecnym kontekście.

Manderlay
Gatunek

Dramat społeczny

Rok produkcji

2005

Data premiery

24 czerwca 2005
6 stycznia 2006 (Polska)

Kraj produkcji

Dania
Francja
Holandia
Niemcy
Szwecja
Włochy
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

139 minut

Reżyseria

Lars von Trier

Scenariusz

Lars von Trier

Główne role

Bryce Dallas Howard,
Willem Dafoe,
Lauren Bacall

Muzyka

Joachim Holbek(inne języki)

Zdjęcia

Anthony Dod Mantle

Scenografia

Peter Grant(inne języki), Simone Grau(inne języki)

Kostiumy

Manon Rasmussen(inne języki)

Montaż

Molly Marlene Stensgaard(inne języki)

Produkcja

Vibeke Windeløv(inne języki)

Wytwórnia

Zentropa Entertainments

Dystrybucja

IFC Films

Poprzednik

Dogville

Manderlay - film z 2005 roku, w reżyserii Larsa von Triera zrealizowany w koprodukcji europejskiej; sequel filmu Dogville (2003) - druga część trylogii USA – Land of Opportunities. Nicole Kidman odmówiła zagrania Grace, w tej roli wystąpiła Bryce Dallas Howard.

Film składa się z ośmiu części.

Fabuła

Do miasteczka Manderlay przyjeżdża młoda idealistka Grace. Dziewczyna kolejny raz podejmuje próbę wyzwolenia mieszkających tam czarnoskórych. Jej działania wprowadzają zamęt w życiu mieszkańców - ich egzystencja była dotąd trudna, ale przyzwyczaili się do niej, przywykli do codziennej monotonii. Grace kolejny raz ponosi klęskę - Trier przenosi ją w wymiar uniwersalny, zderzając w finale zdjęcia, ukazujące wyzysk czarnych ludzi do czasów współczesnych.

Obsada

i inni

Informacje dodatkowe

Podczas kręcenia filmu "w celu uzyskania wartości dramatycznych" został ubity osioł. Z tego powodu John C. Reilly zrezygnował z roli w filmie. Ostatecznie scena została wycięta przed wydaniem filmu[1].

Przypisy

  1. CRUELTY on Film. . . (ang.).

Linki zewnętrzne