W tym artykule szczegółowo omówimy Mateusz Kijowski, temat, który ostatnio przykuł uwagę wielu osób. Mateusz Kijowski to temat, który wzbudza ciekawość i debatę w różnych obszarach, od nauki po kulturę popularną. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty Mateusz Kijowski, od jego wpływu na społeczeństwo po jego dzisiejsze znaczenie. Dodatkowo przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Mateusz Kijowski, aby zaoferować kompleksowe i wzbogacające spojrzenie na ten ważny temat. Dołącz do nas w tej podróży odkrywania i pogłębiania w Mateusz Kijowski!
![]() Mateusz Kijowski na konferencji, 28 kwietnia 2016 | |
Data i miejsce urodzenia |
12 grudnia 1968 |
---|---|
Przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji | |
Okres urzędowania |
od 2 grudnia 2015 |
Następca |
Mateusz Kijowski (ur. 12 grudnia 1968 w Warszawie) – polski informatyk[1], publicysta[2], działacz społeczny i bloger[3], w latach 2015–2017 przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji.
Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, zmienił uczelnię na Instytut Studiów nad Rodziną przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, po roku przeniósł się na dziennikarstwo. Porzucił studia, by podjąć pracę w przedsiębiorstwie krawieckim, gdzie projektował śpiwory i kurtki puchowe. W 1991 rozpoczął pracę w dziale informatycznym „Gazety Wyborczej”. Z końcem 1993 podjął pracę w Centrum Edukacji Komputerowej, gdzie szkolił administratorów sieci. W 2000 ukończył studia w Wyższej Szkole Zarządzania Polish Open University na kierunku zarządzanie informacją w biznesie, pisząc pracę dyplomową o analizie technicznej kursów giełdowych[1]. W początkach XXI wieku pracował na stanowisku dyrektora w PZU, po utracie tej pracy, przez pewien czas bezrobotny, został wraz z żoną udziałowcem prywatnej spółki z o.o.[4]
Pierwsze kroki jako aktywista stawiał w organizacji turystycznej działającej przy lokalnej parafii[5]. W 1990 był wolontariuszem Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej (ROAD), jednak szybko zrezygnował z działalności politycznej na rzecz społecznej[1]. Działał w ruchu ojcowskim[6], współorganizował kampanię stopstopnop[7] polemizującą z przeciwnikami[8] obowiązkowych szczepień dzieci. Był współzałożycielem stowarzyszenia „Stop gwałtom”[9].
19 listopada 2015 założył na portalu społecznościowym Facebook grupę o nazwie Komitet Obrony Demokracji[10], po trzech dniach w grupie znajdowało się trzydzieści tysięcy uczestników[11]. 2 grudnia 2015 w Warszawie odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji. Uchwalony został statut i powołano tymczasowy zarząd, w skład którego wszedł Kijowski. Podczas procesu zakładania Stowarzyszenia pojawiły się pod adresem Kijowskiego pogróżki, policja udzieliła mu ochrony[12]. Przewodził zorganizowanej 3 grudnia 2015 przez KOD pikiecie popierającej Trybunał Konstytucyjny oraz marszowi KOD w Warszawie 12 grudnia 2015[13].
17 stycznia 2017 Zarząd Stowarzyszenia Komitetu Obrony Demokracji podjął uchwałę, w której wezwał Mateusza Kijowskiego do ustąpienia z funkcji szefa stowarzyszenia. Miało to związek z ujawnionymi przez media dokumentami, z których wynikało, iż firma Kijowskiego i jego żony dostała od KOD ponad 90 tysięcy złotych za świadczenie usług informatycznych[14]. Pomimo tego apelu i negatywnej kampanii wyborczej pod jego adresem, 28 stycznia 2017 został wybrany przewodniczącym Regionu Mazowsze KOD[15]. Kandydował na szefa KOD, po czym 27 maja 2017, czyli w dniu wyborów wycofał swoją kandydaturę[16], a przewodniczącym KOD został wybrany Krzysztof Łoziński[17]. Zjazd przyjął sprawozdanie Głównej Komisji Rewizyjnej, kierującej do Głównego Sądu Koleżeńskiego sprawę faktur Kijowskiego[18].
15 lutego 2017 roku na podstawie doniesień złożonych m.in. przez ówczesnego skarbnika KOD Piotra Chaborę Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w KOD. 28 czerwca 2017 postawiła Kijowskiemu oraz Chaborze zarzuty dotyczące poświadczenia nieprawdy w fakturach, przywłaszczenia 121 000 złotych i próby przywłaszczenia kolejnych 15 000 złotych[19]. 28 września 2020 r. Mateusz Kijowski został uznany winnym poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w siedmiu wystawionych fakturach i skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz 5 tysięcy złotych grzywny. Jednocześnie sąd uniewinnił obu oskarżonych od zarzutu przywłaszczenia pieniędzy[20]. Od wyroku odwołała się prokuratura i obrońca Kijowskiego[21].
26 lipca 2017 Mateusz Kijowski, podobnie jak inni członkowie Zarządu Regionu Mazowsze Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji, złożył rezygnację z pełnionych funkcji i wystąpił ze Stowarzyszenia[22][23]. W 2018 zaangażował się w działalność Stowarzyszenia Wolność Równość Demokracja[24]. Następnie zaczął pracować jako fryzjer[25]. Obecnie pracuje jako taksówkarz i nie angażuje się medialnie[26].
Jest wnukiem Józefa Kijowskiego, synem Jerzego Kijowskiego[27] i bratankiem Janusza Kijowskiego[28]. Jest ojcem czworga[29] dzieci; trojga z pierwszą i jednego z drugą żoną[30].
20 lutego 2017 prokuratura wszczęła postępowanie karne z tytułu „uporczywego uchylania się od płacenia alimentów” przez Kijowskiego[31]. 27 czerwca śledztwo zostało umorzone z powodu braku znamion przestępstwa[32].
10 lipca 2023 Sąd Rejonowy w Pruszkowie uznał go winnym poświadczenia nieprawdy w 7 fakturach i skazał go na 1 rok pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę[33].
11 czerwca 2024 Sąd Okręgowy w Warszawie wydał prawomocny wyrok, łagodząc wyrok z I instancji. Mateusz Kijowski został ostatecznie skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 2 lata[34].