Witamy w artykule o Mateusz Pospieszalski, temacie, który jest dziś niezwykle ważny. Mateusz Pospieszalski to istotny temat, który zasługuje na dogłębne zbadanie, aby zrozumieć jego implikacje i wpływ na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule będziemy badać różne perspektywy i podejścia wokół Mateusz Pospieszalski, analizując jego znaczenie w różnych kontekstach i różnych obszarach społeczeństwa. Od wpływu na życie osobiste po wpływ na polu zawodowym, Mateusz Pospieszalski jest tematem, który nadal wywołuje debatę i dyskusję, dlatego w tym artykule zagłębimy się w jego badania, aby poszerzyć naszą wiedzę i zrozumienie na ten temat.
Ja, czterolatek, na pianinie grałem sposobem, bo w naszym instrumencie były uszkodzone niektóre klawisze, dzięki czemu orientowałem się, gdzie mam uderzać. Potem, kiedy występowaliśmy w różnych domach kultury czy klubach studenckich, brat zamalowywał mi te klawisze, żeby było jak w domu. Z tych czasów pamiętam moją pierwszą, przedziwną kompozycję pt. Marsz psa Pluto.
Mateusz Pospieszalski, Miesięcznik Film luty 1995
Kariera artystyczna
Mateusz Pospieszalski (2019)
Współpracował z zespołami: Śmierć Kliniczna, Maanam, Tie Break i Graal oraz Stanisławem Sojką i Anną Marią Jopek i Januszem Radkiem. Obecnie gra w zespole Voo Voo i współpracuje z zespołem YeShe oraz 2Tm2,3. W Voo Voo odpowiedzialny za instrumenty dęte, rozciągane i przeszkadzajki, czyli saksofony, flety, basklarnet, instrumenty klawiszowe, akordeon, bębenki itp. Jest producentem muzycznym i aranżerem płyt Justyny Steczkowskiej („Alkimja”, „Femme Fatale”), zespołu Zakopower („Musichal”, „Na siedem”) oraz Janusza Radka („Dziękuję za miłość”). Był kierownikiem muzycznym – wespół z braćmi – Janem i Marcinem – Koncertów Papieskich organizowanych w tzw. „Dniu Papieskim”. Pięciokrotnie był producentem muzycznym i aranżerem Koncertów Galowych na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (co udokumentowano płytami: „Nick Cave i Przyjaciele – W moich ramionach” oraz „Artyści piosenki. Kurt Weill”). W roku 2008 zasiadał w Jury II i III Etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki na PPA.
Znany z wielu innych znaczących działań na polu muzycznych aranżacji dużych scenicznych przedsięwzięć dla telewizji. (m.in.: „Warszawo Ma” – koncert z okazji 59. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego; „Pokój dla Czeczenii” i „Pytam o wolność” – Koncerty Solidarności z Narodem Czeczeńskim; „Honor jest Wasz Solidarni” – koncert z okazji 25. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz – wespół z Janem i Marcinem – „Muzyka źródeł” – koncert galowy z okazji wejścia Polski do UE).
Mateusz Pospieszalski (2019)
Od lat komponuje dla filmu i teatru. Jest autorem muzyki do filmów fabularnych („Balanga” w reż. Łukasza Wylężałka, „Sezon na leszcza” w reż. Bogusława Lindy oraz: „Gorący czwartek”, „Farba”, „Co słonko widziało” w reż. Michała Rosy) także szeregu telewizyjnych animacji, przede wszystkim w reż. Krzysztofa Kokoryna. W roku 1994, za muzykę do „Gorącego czwartku” otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Muzykę do „Balangi” i „Gorącego czwartku” zebrano na jego pierwszym wydawnictwie, które sygnował tylko własnym nazwiskiem („Matika. Muzyka filmowa”; Polton;1995). Pisze również muzykę do spektakli teatralnych w reż. Jerzego Bielunasa i Michała Rosy, wystawianych w teatrach repertuarowych w Gdyni, Chorzowie, Opolu, Katowicach i Toruniu oraz do spektakli Teatru Telewizji (głównie w reż. Łukasza Wylężałka). W roku 2002, za muzykę do spektaklu „W 80 dni dookoła świata” (Teatr Rozrywki w Chorzowie; reż. Jerzy Bielunas) otrzymał „Złotą Maskę” – nagrodę za twórczość teatralną w Województwie Śląskim. Z całą rodziną nagrał dwa albumy kolędowe: „Kolędy Pospieszalskich” oraz „Najcieplejsze Święta”.
W lutym 2010 roku muzyk uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: kompozytor roku[5].
W marcu 2015 roku podczas 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej (PPA) we Wrocławiu Decyzją Kapituły im. Aleksandra Bardiniego muzyk otrzymał specjalną nagrodę tego festiwalu – Tukan Kapituły i Dyplom Mistrzowski za wieloletni wybitny wkład w tworzenie spektakli muzycznych, nie tylko na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, za znakomitą muzykę, pisaną dla teatru i filmu, także za pracę producencką.
↑ abNa stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów M. Pospieszalskiego.
Przypisy
↑LeszekL.GnoińskiLeszekL., JanJ.SkaradzińskiJanJ., Encyklopedia Polskiego Rocka, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 451, ISBN 83-7129-570-7, OCLC43868642(pol.).