Michał Kantakuzen

W dzisiejszym świecie Michał Kantakuzen to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na codzienne życie ludzi, Michał Kantakuzen stał się powracającym tematem w rozmowach, debatach i dyskusjach we wszystkich obszarach. Dzięki stałej obecności w mediach i sieciach społecznościowych Michał Kantakuzen zdołał przekroczyć granice i kultury, wzbudzając zainteresowanie i niepokój u ludzi w każdym wieku i w każdym stanie. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ i znaczenie Michał Kantakuzen, analizując jego implikacje i znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

Michał Kantakuzen
despota Morei
Okres

od 1308
do 1316

Następca

Andronik Asen

Dane biograficzne
Dynastia

Kantakuzenów

Data śmierci

1316

Żona

Teodora Paleologina Kantakuzena

Dzieci

Jan VI Kantakuzen

Michał Kantakuzen (gr. Μιχαήλ Καντακουζηνός, zm. 1316) – bizantyński arystokrata, pierwszy władca Morei, panował od 1308 roku do śmierci, ojciec cesarza bizantyjskiego Jana VI.

Życiorys

W 1308 roku cesarz bizantyński Andronik II Paleolog wydał dekret, na mocy którego zaprzestano corocznego mianowania na stanowisko gubernatora Morei. Od tego momentu urząd ten miał być sprawowany dożywotnio. Pierwszym despotą został mianowany Michał Kantakuzen. W czasie swoich rządów w Despotacie Morei ukrócił zwyczaj wykorzystywania prowincji do pomnażania prywatnego majątku, co często zdarzało się dotychczasowym jej zarządcom. Krótki okres panowania przyniósł prowincji stabilizację gospodarczą, która umożliwiła jego następcy, Andronikowi rozszerzanie granic. Jego żoną była Teodora Paleologina Kantakuzena. Jego synem był Jan VI Kantakuzen, który został w 1347 cesarzem bizantyńskim.

Bibliografia