Microsoft Defender

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Microsoft Defender. Od jego początków do dzisiejszego znaczenia, zanurzymy się w podróż, która pozwoli nam zrozumieć znaczenie Microsoft Defender w różnych obszarach. Zbadamy jego wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną i jego znaczenie w historii. Dzięki szczegółowej analizie odkryjemy, jak Microsoft Defender ukształtował nasz świat i nadal jest przedmiotem zainteresowania i debaty. Przygotuj się na całkowite zanurzenie się we wszechświecie Microsoft Defender i wszystkich jego aspektach.

Microsoft Defender
Logo Microsoft Defender
Logo programu
Autor Microsoft
Pierwsze wydanie 16 grudnia 2004
Aktualna wersja stabilna 1.1.1593 (Windows XP/Server 2003)
1.1.1600 (Windows Vista/Server 2008)
6.1.7100 (Windows 7/Server 2008 R2)
4.12.17007(Windows 10)
System operacyjny Microsoft Windows
Rodzaj skaner wykrywający szkodliwe oprogramowanie
Licencja zamknięte oprogramowanie
Strona internetowa

Microsoft Defender (wcześniej: Windows Defender[1]) – program antywirusowy chroniący przed wszelkimi typami szkodliwego oprogramowania, w tym przed oprogramowaniem szpiegującym (spyware). Początkowo program służył jedynie do zwalczania programów szpiegowskich. Funkcjonował jako darmowy dodatek do systemu Windows XP, natomiast w przypadku systemów Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 i Windows 11 jest ich integralną częścią. Dawniej był tworzony pod nazwą Microsoft Windows AntiSpyware (Beta) na podstawie programu GIANT AntiSpyware firmy Giant Company Software Inc., wykupionej przez Microsoft 16 grudnia 2004.

Doinstalowanie oprogramowania Microsoft Security Essentials skutkuje wyłączeniem wbudowanego w system programu Windows Defender. Microsoft Security Essentials przejmuje rolę programu antywirusowego i programu chroniącego przed oprogramowaniem szpiegującym.

Nazwa antywirusa zmieniła swoją nazwę na Microsoft Defender przy zwiększeniu jego zakresu ochrony na inne produkty firmy Microsoft[1].

Możliwości programu Windows Defender

Ochrona w czasie rzeczywistym obejmuje m.in.

  • Ochronę autostartu przed niepożądanymi programami
  • Ochronę ustawień systemu
  • Ochronę dodatków do przeglądarki Internet Explorer oraz Chrome
  • Ochronę ustawień programu Internet Explorer
  • Ochronę pobieranych plików
  • Ochronę sterowników i usług
  • Ochronę aplikacji i programów.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne