Mitrydates II Arsacyda

Mitrydates II Arsacyda to temat, który wywołał duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach. Od momentu powstania jest przedmiotem analiz i badań specjalistów w tej dziedzinie, a także osób zainteresowanych zrozumieniem jego implikacji i konsekwencji. Przez lata Mitrydates II Arsacyda ewoluował i zyskał różne perspektywy, co wzbogaciło dyskusję na ten temat. W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy cechy, wpływ i możliwe przyszłe scenariusze związane z Mitrydates II Arsacyda, w celu przedstawienia kompleksowej i aktualnej wizji na ten temat, który przyciągnął uwagę tak wielu osób.

Mitrydates II Arsacyda
Ilustracja
król Partów
Okres

od 123 p.n.e.
do 88 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

Arsacydzi

Data śmierci

88 p.n.e.

Ojciec

Artabanus I

Mitrydates II Wielki Arsacyda (zm. 88 p.n.e.) – król Partów, syn Artabanusa I.

Mitrydates pochodził z dynastii Arsacydów, był królem Partów od roku 123 p.n.e. Umocnił państwo, osłabione wcześniejszymi najazdami sąsiadów. Na początku panowania poskromił bunt swego brata Himerusa i odzyskał królestwo Characene rządzone przez Hyspaosinesa[1].

Władca przeprowadził także wielką reformę wojska. W roku 115 p.n.e. podbił Armenię osadzając na tronie Tigranesa II Wielkiego[1]. W 113 p.n.e. zajął część Mezopotamii, rządzonej przez Seleucydów, opierając granicę o rzekę Eufrat. Prowadził wojny z Rzymem. Odnowił także staroperską tradycję używania tytułu „król królów”.

Z czasów panowania Mitradytesa II odnotowany został pierwszy kontakt z Chinami[2] – przybycie poselstwa chińskiego cesarza Wu. Następnie dwukrotnie (w 104 i 107 p.n.e.) chińskie wojska zaatakowały Partię dochodząc do Fergany. Najprawdopodobniej celem tych najazdów było zdobycie koni z Fergany, w celu wzmocnienia kawalerii koniecznej do walki z Xiongnu atakującymi północne Chiny.

Przypisy

  1. a b Praca zbiorowa pod redakcja Aleksandra Krawczuka, 2005, Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych, ss. 567, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ISBN 83-85719-84-9.
  2. Praca zbiorowa pod redakcja Aleksandra Krawczuka, 2005, Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych, ss. 568, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ISBN 83-85719-84-9.

Bibliografia

  • Praca zbiorowa, 2006, Wielka Historia Świata, t.2, Polskie Media Amer.Com, ss. 279, ISBN 83-7425-027-5.

Linki zewnętrzne