W dzisiejszym świecie Mięsień poprzeczny brzucha stał się tematem najwyższej wagi i znaczenia. Istnieje wiele aspektów związanych z Mięsień poprzeczny brzucha, od jego wpływu na społeczeństwo po wpływ na gospodarkę światową. Dlatego konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie wszystkich aspektów związanych ze zmienną Mięsień poprzeczny brzucha, aby zrozumieć jej prawdziwy zakres i znaczenie. W tym artykule zbadamy różne podejścia, które pozwolą nam mieć szerszą i pełniejszą perspektywę na Mięsień poprzeczny brzucha, odnosząc się do jego implikacji w różnych obszarach i jego roli w ewolucji dzisiejszego świata.
Mięsień poprzeczny brzucha oznaczony na czerwono i podpisany transversus.
Mięsień poprzeczny brzucha (łac.musculus transversus abdominis) – w anatomii człowieka szeroki, płaski mięsień należący do grupy bocznych i przednich mięśni brzucha. Rozpoczyna się w górnej części na powierzchniach wewnętrznych chrząstek żebrowychżeber VII – XII wiązkami mięśniowymi przechodzącym pomiędzy wiązkami mięśniowymi przepony, niżej linia przyczepu biegnie wzdłuż linii łączącej dwie blaszki powięzi piersiowo-lędźwiowej, na wardze wewnętrznej grzebienia biodrowego i na bocznej części więzadła pachwinowego. Większość włókien mięśnia biegnie poprzecznie ku przodowi i przechodzi w płaskie, szerokie rozcięgno, razem z rozcięgnami mięśni skośnego zewnętrznego brzucha i skośnego wewnętrznego brzucha tworzące pochewkę mięśnia prostego brzucha. Górne 2/3 rozcięgna mięśnia poprzecznego brzucha tworzy tylną blaszkę, a dolne 1/3 przednią blaszkę tej pochewki. Tak jak pozostałe wymienione rozcięgna, kończy się w kresie białej. Miejsce przejścia włókien mięśnia poprzecznego brzucha w jego rozcięgno zarysowuje zakrzywioną linię, nazywaną kresą półksiężycowatą. W górnej części biegnie ona bliżej linii pośrodkowej i przykryta jest mięśniem prostym brzucha, niżej wychodzi spod niego w stronę boczną. Od dolnego brzegu mięśnia odczepia się wiązka włókien, która z podobną wiązką mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha tworzy u mężczyzn mięsień dźwigacz jądra. U kobiet włókna te kierują się do więzadła obłego macicy[1][2].
Jest głównym mięśniem wytwarzającym tłocznię brzuszną (prelum abdominis), pomagającą przy wydalaniu moczu, oddawaniu stolca i porodzie. Współdziała w tej pracy z pozostałymi mięśniami brzucha, przeponą i mięśniami dna miednicy[1][2]. Przez zbliżanie żeber do płaszczyzny pośrodkowej i zwężanie klatki piersiowej działa jako mięsień wydechowy[1].
Przypisy
↑ abcdAdamA.BochenekAdamA., MichałM.ReicherMichałM., Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, s. 704–719, ISBN 978-83-200-4323-5.
↑ abRichard L.R.L.DrakeRichard L.R.L., A. WayneA.W.VoglA. WayneA.W., Adam W.M.A.W.M.MitchellAdam W.M.A.W.M., Gray anatomia. Podręcznik dla studentów. T. 2, wyd. IV, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020, s. 242–244, ISBN 978-83-66548-15-2.