W dzisiejszym świecie Mors arktyczny stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, implikacje w życiu codziennym czy znaczenie w historii, Mors arktyczny zajął centralną pozycję w bieżących dyskusjach i debatach. W miarę dalszego zgłębiania tego tematu ważne jest, aby przeanalizować wszystkie jego aspekty i rozważyć jego wpływ na różne aspekty naszego życia. Ten artykuł ma na celu zagłębienie się w Mors arktyczny z różnych perspektyw i przedstawienie szerokiej i pełnej wizji jego znaczenia i znaczenia w dzisiejszym świecie.
Gatunek po raz pierwszy zgodnie z zasadami nazewnictwa binominalnego opisał w 1758 roku szwedzki zoolog Karol Linneusz, nadając mu nazwę Phoca rosmarus[2]. Jako miejsce typowe autor wskazał europejską, azjatycką i amerykańską Arktykę[19]. Podgatunek divergens po raz pierwszy zgodnie z zasadami nazewnictwa binominalnego opisał w 1815 roku niemiecki zoolog Johann Karl Wilhelm Illiger, nadając mu nazwę Trichechus divergens[6]. Okaz typowy pochodził z obszaru około 35 mi (56 km) na południe od Icy Cape na Alasce, w Stanach Zjednoczonych[20]. Jedyny żyjący współcześnie przedstawiciel rodzaju mors[17] (Odobenus)[19][21][22].
Taksonlaptewi z Morza Łaptiewów nie jest uznawany za odrębny podgatunek; dane z analizy sekwencji mitochondrialnej wykazały, że populacja na tym obszarze jest najbardziej wysuniętą na zachód populacją O. r. divergens[23]. Autorzy Illustrated Checklist of the Mammals of the World rozpoznają dwa podgatunki[22].
divergens: nowołac.divergens, divergentis „rozbieżny”, od łac. divergere „zbłądzić”, od divergium „punkt separacji”, od vergere „skręcić, obrócić”[26].
Rozmieszczenie geograficzne
Mors arktyczny występuje w zależności od podgatunku[22][17]:
O. rosmarus divergens – mors pacyficzny – Morze Łaptiewów w północnej Rosji, Morze Beringa i Czukockie w północnej Rosji i na Alasce; wędrowne osobniki były obserwowane na południe do Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych.
Budowa
Długość ciała 250–350 cm, dla samic średnio 260 cm, dla samców średnio 315 cm; masa ciała 800–1800 kg dla samic średnio 1000 kg, dla samców średnio 1500 kg[21]. Noworodki osiągają długość około 100 cm i ciężar około 85 kg[21].
Wszystkie kończyny morsa są przekształcone w płetwy. Przednie kończyny są większe od tylnych i stanowią główny narząd ruchu. U młodych morsów dostrzega się rzadkie owłosienie skóry, dorosłe mają skórę bardzo słabo owłosioną. Na górnej wardze występują liczne włosy czuciowe. W uzębieniu wyróżniają się górne kły obecne u samców i u samic, szczególnie silnie rozwinięte u samców, mogą dorastać do 100 cm długości[21], ale przeciętna ich długość wynosi ok. 50 cm. Masa największych kłów przekracza 5 kg[18][21].
Mors odgrywał ważną rolę w życiu mieszkańców Arktyki, którzy polowali na niego dla mięsa, skór, tłuszczu, kłów i kości[29].
Tak zaczęła się historia polowań na morsa. Ludzie wybijali tysiące tych niedołężnych na lądzie istot. Z biegiem czasu opustoszała Wyspa Barentsa, a następnie wybrzeża Spitsbergenu. Urządzano masowe rzezie, np. na wyspie Niedźwiedziej w 1667 roku w przeciągu kilku godzin zabito 900 morsów, a w 1923 do brzegów przylądka Barrow na Alasce fale przyniosły ponad tysiąc trupów pozbawionych jedynie kłów[30].
Ocenia się, że od początku XX w. przez 70 lat liczebność morsów w morzach arktycznych zmniejszyła się ok. 20-krotnie i na początku lat 70. tegoż stulecia nie przekraczała 50 tysięcy osobników. Zwracał też uwagę nikły (w porównaniu z fokami) przyrost naturalny morsów. Z tych powodów postanowiono zlikwidować całkowicie przemysłowe polowania na morsy: w ZSRR nastąpiło to w 1956 r., na Alasce i w Kanadzie z początkiem lat 70. Dopuszczono jedynie indywidualne łowy mieszkających na wybrzeżu Czukczów, Eskimosów i Aleutów, dla których łowiectwo było głównym źródłem utrzymania. Uzgodniono jednak maksymalne kontyngenty upolowanych zwierząt, które wyniosły po 1100 sztuk w ZSRR i na Alasce oraz 800 sztuk w arktycznej Kanadzie[31].
↑H. Matsumoto. On two species of fossil Pinnipedia from Kazusa and Saghalin. „Science Reports of the Tohoku Imperial University”. 10 (1), s. 15, 1926. (ang.).
↑А.А. Борисяк. Ископаемый морж с Охотского побережья. „Annals of the Russian Paleontological Society”. 8, s. 7, 1930. (ros. • ang.).
↑ abL.L.LowryL.L., Odobenus rosmarus, The IUCN Red List of Threatened Species 2016, wersja 2022-1(ang.).
↑ abcdNazwy zwyczajowe za: W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska-Jurgiel, A. Jasiński & W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 153. ISBN 978-83-88147-15-9. (pol. • ang.).
↑ abK. Kowalski (red.), A. Krzanowski, H. Kubiak, B. Rzebik-Kowalska & L. Sych: Ssaki. Wyd. IV. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1991, s. 198, seria: Mały słownik zoologiczny. ISBN 83-214-0637-8.
↑ abD.E. Wilson & D.M. Reeder (redaktorzy): Species Odobenus rosmarus. Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3) . Johns Hopkins University Press, 2005. .
↑divergens, The Key to Scientific Names, J.A.J.A.Jobling (red.), Birds of the World, S.M. Billerman et al. (red.), Cornell Lab of Ornithology, Ithaca(ang.).