Muzyka mikrotonowa

Dziś Muzyka mikrotonowa zyskał duże znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa, budząc zainteresowanie i uwagę wielu ludzi na całym świecie. Jego wpływ był tak znaczący, że wywołał niekończące się debaty, badania i analizy na temat jego wpływu na codzienne życie ludzi. Co więcej, Muzyka mikrotonowa był przedmiotem licznych badań i badań mających na celu zrozumienie jego prawdziwego zakresu i możliwych długoterminowych konsekwencji. W tym artykule szczegółowo zbadamy zjawisko Muzyka mikrotonowa, analizując jego najważniejsze aspekty i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Quadrangularus Reversum, Harry Partch
Moodswinger

Muzyka mikrotonowamuzyka oparta na mikrotonach, czyli interwałach muzycznych mniejszych od półtonu (w praktyce na skali innej niż dwunastostopniowa skala chromatyczna typowa dla klasycznej muzyki europejskiej)[1][2]. W muzyce mikrotonowej oktawa dzielona jest, w zależności od przyjętej konwencji, na większą lub mniejszą liczbę równych lub nierównych interwałów[1][2]. Jednym z przykładów muzyki mikrotonowej jest muzyka oparta na ćwierćtonach. Oktawa może być podzielona na 13, 19, 22, 31, 53, 72 interwały itd. Każda skala ma swoje indywidualne zależności toniczne, typowe dla instrumentu i swoich oddanych zwolenników. Lista współczesnych kompozytorów mikrotonowych obejmuje setki nazwisk, lecz ich muzyka nie wychodzi poza wąskie grono fanów.

Muzyka mikrotonowa jest charakterystyczna dla muzyki wschodu; w Europie znana już od mniej więcej XVIII wieku, lecz powszechnie używana dopiero w modernizmie[1][2].

Przykładowym utworem mikrotonowym jest Monodies en quarts de ton, II/15 (Pierre Boulez).

Przypisy

  1. a b c microtonal music, Encyclopædia Britannica (ang.).
  2. a b c xenharmonic (microtonal wiki) - Microtonal music , xenharmonic.wikispaces.com .

Linki zewnętrzne