Nagroda im. Kazimierza Wyki

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Nagroda im. Kazimierza Wyki, badając jego różne aspekty i znaczenie dzisiaj. Od swoich początków po znaczenie we współczesnym społeczeństwie, Nagroda im. Kazimierza Wyki odegrał zasadniczą rolę w różnych obszarach, wpływając na życie ludzi na różne sposoby. Na tych stronach będziemy badać jego ewolucję w czasie, analizować jego implikacje w różnych sferach życia codziennego i zastanawiać się nad jego wpływem na dzisiejszy świat. Przygotuj się na zanurzenie się w podróż pełną odkryć i poznania Nagroda im. Kazimierza Wyki, a odkryjesz, jakie znaczenie ma on w naszym codziennym życiu.

Nagroda im. Kazimierza Wyki – wyróżnienie przyznawane w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1980 roku. Jest to jedna z nielicznych tego typu nagród literackich w Polsce[1].

Do 1990 roku nagroda fundowana była przez prezydenta Krakowa, będącego jednocześnie wojewodą krakowskim. Po reaktywowaniu samorządu gminnego, w latach 1991–1998 fundowana była wspólnie przez wojewodę krakowskiego i prezydenta Krakowa. Od roku 2000 do 2003 fundatorem nagrody był marszałek województwa małopolskiego, a od 2004 roku powrócono do tradycji wspólnego nagradzania[2].

Od 2021 r. Nagrodę przyznaje jury w składzie: Jan Pieszczachowicz, prof. Marta Wyka, prof. Ryszard Nycz, prof. Marian Stala, dr Krystyna Czerni, dr hab. Jarosław Fazan, Tomasz Fiałkowski, Monika Gubała – dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Katarzyna Olesiak – dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz każdorazowo laureat Nagrody z poprzedniego roku z prawem jednorazowego uczestnictwa w pracach jury. [3]

Dotychczas w pracach jury uczestniczyli m.in. dr Stanisław Dziedzic (do śmierci w 2021 r.), prof. Franciszek Ziejka (do śmierci w 2020 r.), prof. Stanisław Grodziski, prof. Jerzy Jarzębski, prof. Adam Małkiewicz.

Aktualnie wysokość nagrody wynosi 40 tys. zł.[4]

Laureaci

Przypisy

  1. Nagroda im. Kazimierza Wyki. . .
  2. Nagroda im. Kazimierza Wyki, Encyklopedia Krakowa, Wyd. 2 zm. i rozsz., t. 2, Kraków 2023, s. 21, ISBN 978-83-66334-92-2.
  3. Uchwała Zarządu Województwa Małopolskiego nr 1566/20 w sprawie powołania Jury Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.
  4. Raport o stanie miasta 2019, UMK, Kraków 2020 str. 187. bip.krakow.pl. .
  5. Prof. Andrzej Mencwel laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki. Nauka w Polsce . PAP SA, 2015-01-23. . (pol.).
  6. Prof. Maria Poprzęcka laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki. Małopolskie Centrum Kultury. .
  7. Ireneusz Kania odebrał Nagrodę im. Kazimierza Wyki. dzieje.pl, 2022-03-25. .
  8. Tadeusz Sławek laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki. Kraków.pl, 2023-03-23. .
  9. Kraków/ Prof. Paweł Próchniak otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki. scienceinpoland.pap.pl, 2024-03-20. .
  10. Anna Nasiłowska laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki- Oficjalny serwis miejski - Magiczny Kraków , krakow.pl .

Bibliografia