Obecnie Nina stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu współczesnego społeczeństwa. Wraz z postępem technologii i ciągłymi zmianami na świecie, Nina przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od wpływu na życie codzienne po wpływ na kulturę i gospodarkę, Nina stał się istotnym tematem wartym dziś analizy. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty związane z Nina, zapewniając kompleksowy przegląd, który pozwala nam zrozumieć jego dzisiejsze znaczenie.
Nina – imię żeńskie o niejasnej etymologii. Prawdopodobnie wywodzi się od imienia mitycznego założyciela Niniwy i imperium asyryjskiego - Ninosa. W piśmiennictwie imię to występuje w formach: Nina, Nino, Nunia, Nuna i Nonna[1].
W Polsce imię Nina było zdrobnieniem imion Janina i Antonina. Po raz pierwszy zostało poświadczone w źródłach w 1398 r[1].
W XIX w. zostało importowane do Europy Zachodniej z Rosji i Włoch[2]. Obecnie w krajach europejskich imię to (także w wersji Nino) jest utożsamiane często z formą skróconą imienia Annina (spieszczoną formą imienia Anna), Antonina lub Giovannina (pol. Janina)[1].
Patronka tego imienia, św. Nina (Nino), znana również jako Krystiana (Christiana – „chrześcijanka”), przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji.
Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Nina zajmuje 44. miejsce w grupie imion żeńskich[3].
Nina imieniny obchodzi 14 stycznia (wspomnienie św. Nino w Kościele katolickim w Polsce oraz w Cerkwi gruzińskiej).
Istnieją również inne daty, które dotyczą wspomnienia św. Nino: 27 stycznia w Cerkwi prawosławnej, 29 października w Kościele ormiańskim i 15 grudnia – w Kościele katolickim w niektórych innych krajach, według dawnego Martyrologium Rzymskiego.
Zobacz też: