Obligacja śmieciowa

W dzisiejszym świecie Obligacja śmieciowa to temat, który nadal przyciąga uwagę i zainteresowanie wielu osób. Od czasu swojego odkrycia lub pojawienia się Obligacja śmieciowa wzbudził ciekawość i debatę w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i różnorodne perspektywy. W tym artykule zbadamy różne aspekty i aspekty, które sprawiają, że Obligacja śmieciowa jest dziś istotnym tematem. Przeanalizujemy jego wpływ na społeczeństwo, jego implikacje w różnych dziedzinach i jego ewolucję w czasie. Dodatkowo zbadamy przyszłe perspektywy Obligacja śmieciowa i jego możliwy wpływ na otaczający nas świat.

Obligacje śmieciowe (także: obligacje tandetne lub obligacje wysokodochodowe, ang. junk bonds) – żargonowa nazwa obligacji emitowanych przez firmy o słabej kondycji finansowej, o ratingu poniżej poziomu inwestycyjnego (od BB do D – według agencji ratingowej Fitch Ratings oraz BBB w skali S&P Global Ratings).

Obligacje śmieciowe charakteryzują się wyższą rentownością w stosunku do pozostałych obligacji oraz wysokim ryzykiem kredytowym. Odsetki płacone przez emitenta mogą spowodować utratę przez niego płynności. W związku z tym obligacje śmieciowe posiadają zwykle odroczony termin płatności kuponu, którego wielkość rośnie w miarę upływu czasu i nie zaburza bieżącej płynności finansowej emitenta.

Bibliografia

  • Janusz Kudła: Instrumenty finansowe i ich zastosowanie. Warszawa: Key Text, 2009. ISBN 978-83-87251-56-7.
  • Chisholm A. M.: Wprowadzenie do międzynarodowych rynków finansowych. Instrumenty, strategie, uczestnicy (przekład Janicki P.), Warszawa 2013, Oficyna a Wolters Kluwer business