W dzisiejszym świecie Oman szorstki stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu osób w każdym wieku. Obecnie Oman szorstki jest stałym źródłem debaty i refleksji, ponieważ jego wpływ obejmuje różne aspekty życia codziennego. Od wpływu na kulturę popularną po wpływ na gospodarkę światową, Oman szorstki pozostaje istotnym tematem we współczesnym społeczeństwie. Na przestrzeni historii Oman szorstki generował sprzeczne opinie i był przedmiotem licznych badań i dociekań mających na celu zrozumienie jego znaczenia i manipulacji. Dlatego w tym artykule szczegółowo i dokładnie zbadamy zjawisko Oman szorstki, analizując jego znaczenie i konsekwencje w różnych obszarach współczesnego życia.
Oman szorstki (Pentanema hirtum) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Tradycyjnie włączany do rodzaju omanInula, jednak w 2018 zawężono ujęcie tego rodzaju i gatunek trafił do rodzaju Pentanema[4][3]. Występuje w Europie od Francji na wschód (bez południowych, zachodnich i północnych krańców kontynentu) oraz w zachodniej Azji po Kazachstan i zachodnią Syberię[3]. W Polsce występuje głównie na południu, nad dolną Odrą i dolną Wisłą i jest dość rzadki[5].
Wyrasta zwykle pojedynczo[6] z silnego pędu podziemnego, wzniesiona, o wysokości 15–50 cm. Cała jest pokryta odstającymi, szorstkimi[7], żółtymi włoskami. Często jest czerwono nabiegła[6].
Ulistnienie skrętoległe, gęste. Liście siedzące, przy czym dolne zwężone u nasady, a środkowe i górne obejmujące łodygę nasadą[7][6]. Są jajowate lub podługowate, stępione, skórzaste, połyskujące[6]. Osiągają 4–8 cm długości i 1–2 cm szerokości[7]. Nerwacja siatkowata (wyraźna od spodu[7]), blaszka liściowa ząbkowana. Obydwie strony liścia są szorstko owłosione[6].
Zebrane w koszyczki, które wyrastają pojedynczo na szczycie łodygi, czasem jest ich od 2 do 4. Średnica koszyczka wynosi od 2 do 5 cm[7]. Listki okrywy są lancetowate lub równowąskie, zewnętrzne mają szerokość 1,5–2 mm, tylko u nasady są nagie, poza tym szorstkie i orzęsione[6]. Wszystkie kwiaty są złocistożółte, brzeżne są języczkowe z języczkami o szerokości ok. 1 mm, dwa razy dłuższe od znajdujących się wewnątrz koszyczka kwiatów rurkowatych[7].
↑ abcdeLucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2004, s. 469. ISBN 83-01-14342-8.
↑ abcdefgWładysławW.SzaferWładysławW., StanisławS.KulczyńskiStanisławS., PawłowskiP.BogumiłPawłowskiP., Rośliny polskie, Warszawa: PWN, 1986, s. 673, ISBN 83-01-05287-2.
↑ abcdefghiKazimierzK.ZarzyckiKazimierzK., Inula L., Oman, BogumiłB.Pawłowski, AdamA.Jasiewicz (red.), Flora polska. Rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych, t. XII, Warszawa, Kraków: PAN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1971, s. 184-185.
↑Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2005, s. 138. ISBN 83-01-14439-4.
↑Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9. Brak numerów stron w książce