W dzisiejszym świecie Orzech czarny zyskał niekwestionowaną pozycję. Wraz z postępem technologii i globalizacją Orzech czarny stał się tematem ogólnego zainteresowania, który dotyka ludzi w każdym wieku, kulturach i ścieżkach życia. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na gospodarkę, Orzech czarny to kwestia, która nie pozostaje niezauważona na co dzień. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Orzech czarny, analizując jego znaczenie, konsekwencje i ewolucję w czasie. Dołącz do nas w tej wycieczce po fascynującym świecie Orzech czarny!
Orzech czarny (Juglans nigraL.) – gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej w środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych[4]. W Polsce jest rzadko uprawiany, czasami dziczeje i uważany jest za gatunek lokalnie zadomowiony (kenofit)[5].
Liście mają 30–60 cm długości. Są złożone z 10–23 listków o długości 6–12 cm. Listki są podłużnie jajowate, zaokrąglone u nasady, o ostrym wierzchołku, drobno piłkowane. Młode listki są obustronnie gruczołowato owłosione, starsze tylko od spodu. Wydzielają słaby zapach. Ogonek liściowy jest bardzo drobno owłosiony[6].
Kwiaty męskie w stożkowatych, grubych, odstających kotkach, zebranych po 2-5 na zeszłorocznych pędach. Kwiaty żeńskie niepozorne, zielonkawe, umieszczone są zawsze po pięć na szczytach gałązek. Kwitnie od maja do czerwca[7].
Kuliste pestkowce średnicy 3–5 cm. Zewnętrzna okrywa zielona, silnie aromatyczna. Owocnia twarda, gruba, bruzdowana i czarnobrązowa. We wrześniu i październiku dojrzałe orzechy spadają z drzewa[6].
Orzech czarny sadzony jest w parkach w całej Europie od XVII wieku jako roślina ozdobna.
Drewno było cenione w meblarstwie artystycznym, ze względu na ciemnobrunatne zabarwienie. Dawniej wykonywano z niego również śmigła do samolotów. Dziś przeważnie przerabia się je na okleiny, z powodu pięknego, kontrastowego rysunku jest wysoko cenione i na rynku światowym osiąga wygórowane ceny[7].
↑Juglans nigra, The IUCN Red List of Threatened Species(ang.).
↑Juglans nigra. Germplasm Resources Information Network (GRIN) . United States Department of Agriculture. . (ang.).
↑B. Tokarska-Guzik, Z. Dajdok, M. Zając, A. Zając, A. Urbisz, W. Danielewicz: Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych. Warszawa: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, 2012. ISBN 978-83-62940-34-9. Brak numerów stron w książce