Osiecznica (województwo dolnośląskie)

W dzisiejszym świecie Osiecznica (województwo dolnośląskie) to temat budzący duże zainteresowanie i debatę w społeczeństwie. Jego wpływ znajduje odzwierciedlenie w różnych obszarach, od polityki i ekonomii po naukę i kulturę. Wraz z postępem technologii temat Osiecznica (województwo dolnośląskie) stał się jeszcze bardziej aktualny, wywołując u ludzi zarówno entuzjazm, jak i niepokój. Na przestrzeni historii Osiecznica (województwo dolnośląskie) był przedmiotem wielu badań i analiz, co pozwoliło nam uzyskać szerszą i głębszą wizję jego znaczenia i wpływu dzisiaj. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia związane z Osiecznica (województwo dolnośląskie), aby lepiej zrozumieć jego wpływ na nasz świat.

Osiecznica
wieś
ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Powiat

bolesławiecki

Gmina

Osiecznica

Liczba ludności (2021)

1318

Strefa numeracyjna

75

Kod pocztowy

59-724[2]

Tablice rejestracyjne

DBL

SIMC

0191780

Położenie na mapie gminy Osiecznica
Mapa konturowa gminy Osiecznica, na dole znajduje się punkt z opisem „Osiecznica”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Osiecznica”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Osiecznica”
Położenie na mapie powiatu bolesławieckiego
Mapa konturowa powiatu bolesławieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Osiecznica”
Ziemia51°19′39″N 15°25′12″E/51,327500 15,420000[1]

Osiecznica (niem. Wehrau) – wieś w Polsce położona przy drodze DW357, w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, siedziba gminy Osiecznica, historycznie leżąca na Dolnym Śląsku. Przepływa przez nią rzeka Kwisa. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.

Historia

W przeszłości wieś związana była z rodami Rechenbergów, Promnitzów i Solmsów, którzy rezydowali w pobliskim Kliczkowie. Stanowiła znaczący ośrodek wytopu żelaza, tutejsza kuźnica była po raz pierwszy wzmiankowana w 1497. Przed 1585 powstała papiernia, w 1690 wielki piec, a na przełomie XVIII i XIX w. druga papiernia. 25 września 1749 urodził się tu Abraham Gottlob Werner, geolog i mineralog niemiecki. Miejscowe pokłady piasku szklarskiego miały wpływ na budowę w 1820 roku huty szkła. Następnie powstała kopalnia i zakład przetwórstwa piasku szklarskiego, funkcjonujący aż do dziś.

Zabytki

Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisany jest dom szachulcowy (ul. Lubańska 12, dawny budynek nr 19) z XVIII wieku[3].

Przypisy

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 93986
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 893 .
  3. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 6. .