Dziś chcielibyśmy wejść do ekscytującego świata Ostrolot maskowy. Niezależnie od tego, czy mówimy o jego wpływie na społeczeństwo, kulturę popularną czy środowisko akademickie, Ostrolot maskowy okazał się tematem ciągłego zainteresowania i znaczenia w miarę upływu czasu. Od swoich początków do dzisiejszej ewolucji, Ostrolot maskowy pozostawił niezatarty ślad w naszym życiu. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Ostrolot maskowy, analizując jego znaczenie, wpływ i znaczenie w różnych kontekstach. Dołącz do nas w tej podróży, aby dowiedzieć się więcej o Ostrolot maskowy i jego ogromnym wpływie na nasz świat.
Ostrolot maskowy[4] (Artamus personatus) – gatunek małego ptaka z rodziny ostrolotów (Artamidae). Występuje w całej, poza północną częścią półwyspu Jork, Australii[3]. Jednakże najpospolitszy jest na zachodzie. Nie jest zagrożony. Nie wyróżnia się podgatunków[5]. Zasięg występowania to około 9 380 000 km²[6].
Morfologia
Ostrolot maskowy w locie
Wygląd
Brak dymorfizmu płciowego. Dosyć długi, ciemnoszary dziób. Na głowie czarna maska. Szary wierzch ciała oraz ogon, ale ma biały koniec. Lotki czarne. Pomiędzy czarną maską a szarą barwą, biały paseczek.
Wymiary
długość ciała: 19 cm
rozpiętość skrzydeł: 30 cm
masa ciała: 31–40 g
Ekologia i zachowanie
Biotop
Głównie na suchych obszarach w głębi kontynentu: luźne zadrzewienia.
Zachowanie
Doskonale lata, często wznosi się wysoko w powietrze. Lubi przesiadywać na drutach i drzewach.
Głos
W locie wydaje szczebiotliwe głosy kontaktowe. Jego piosenka to delikatny świergot.
Wyprowadza jeden lęg. Swe gniazdo umieszcza w złamanym pniu lub w słupku ogrodzeniowym, a także w krzakach. Jest to płytka miseczka z gałązek i trawy. Gniazduje w koloniach. Swoje 2 lub 3 jaja wysiaduje przez 12 dni. Pisklęta potrafią latać po około dwóch tygodniach.
Status
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje ostrolota maskowego za gatunek najmniejszej troski (LC – least concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako pospolity. Trend liczebności populacji uznaje się za stabilny[3].