Pędzel pisarski

Wygląd przypnij ukryj Pędzelki różnego rodzaju i z różnych materiałów w sklepie w Tajpej Japońskie cztery skarby gabinetu

Pędzel pisarski – narzędzie wynalezione najpóźniej w III w. p.n.e. w Chinach do kreślenia znaków chińskiego pisma. Przez ponad 2000 lat był to główny przyrząd pisarski w Chinach i na Dalekim Wschodzie. W dzisiejszych czasach wyparty przez długopisy, pióra i komputery, jednak nadal znajduje zastosowanie w kaligrafii oraz malarstwie. Istnieje wiele odmian pędzli, które mogą kosztować od 1 do nawet tysiąca dolarów. Za najlepsze obecnie uchodzą pędzle produkowane w mieście Huzhou w prowincji Zhejiang.

Pędzel pisarski jest w przekroju okrągły i ma kształt ostro zakończonego stożka. Umożliwia to, przez gradację nacisku, zmianę szerokości tworzonej kreski.

Pędzle można podzielić według następujących kryteriów:

Pędzel pisarski to jeden z czterech skarbów gabinetu.

Historia

Najstarszy zachowany pędzel pisarski znaleziono w grobowcu w państwie Chu z Okresu Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.), na stanowisku Zuo Gong Shan 15 w pobliżu Changsha. Składał się z drewnianego trzonka, na którym obstalowano włosie przy pomocy bambusowej tulejki.

Według legendy pędzelek wynalazł generał Meng Tian z państwa Qin. Wynalazek wpłynął na kształt pisma małopieczęciowego, mniej topornego niż pismo wielkopieczęciowe, którego znaki ryto w drewnie, kamieniu lub na kościach.

Pędzel w przeszłości oznaczano znakiem bǐ (笔), który składa się z klucza „bambus” (竹) oraz znaku „włosy” (毛). Obecnie słowo bǐ to rodzajowa nazwa wszystkich narzędzi pisarskich, a więc długopisów, piór, ołówków itd. Dlatego dzisiejsza, precyzyjna nazwa pędzla pisarskiego w Chinach to włosiany bi (chiń. upr. 毛笔; chiń. trad. 毛筆; pinyin máo bǐ). Japońska nazwa pędzla to fude.

Zobacz też

Przypisy

  1. Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005, s. 242. ISBN 83-05-13407-5.