Płoszczycowate

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Płoszczycowate, badając jego liczne aspekty i znaczenia. Od podejścia historycznego do współczesnego, przeanalizujemy, jak Płoszczycowate odcisnął swoje piętno na różnych aspektach społeczeństwa. Poprzez badania i świadectwa ujawnimy różne perspektywy istniejące wokół Płoszczycowate, umożliwiając czytelnikowi uzyskanie szerokiej i wzbogacającej wizji na ten temat. Od jego początków po dzisiejszy wpływ – zanurzymy się w podróż pełną odkryć i refleksji na temat Płoszczycowate.

Płoszczycowate
Nepidae
Latreille, 1802
Ilustracja
Płoszczyca szara
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Infrarząd

Nepomorpha

Nadrodzina

Nepoidea

Rodzina

płoszczycowate

Płoszczycowate (Nepidae) – rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych z infrarzędu Nepomorpha i nadrodziny Nepoidea.

Opis

Ciało średniej lub dużej wielkości, płaskie, wydłużone, eliptyczne lub pałeczkowate, kryptycznie ubarwione. Zakrywki półpokryw siatkowato użyłkowane. Głowa mała o kłujce krótkiej, 3-członowej, a czułkach 3-członowych i ukrytych w rynience pod oczami. Stopy jednoczłonowe. Przednie odnóża chwytne. Boczne części sternitów odwłokowych oddzielone szwami lub fałdami od środkowych tworzą parasternity. Na końcu odwłoka znajduje się rurka oddechowa utworzona przez złożone ze sobą dwie rynienki[1].

Biologia i ekologia

Zamieszkują płytkie zbiorniki słodkowodne, gdzie pływają pod powierzchnią wody, a oddychają przy pomocy rurki oddechowej. Pomimo posiadania skrzydeł płoszczycowate latają rzadko. Unikają również pływania – najczęściej przemieszczają się pełzając po dnie lub zanurzonych częściach roślin.

Płoszczycowate są owadami drapieżnymi, polującymi na małe bezkręgowce, ryby i kijanki. Swoje ofiary przytrzymują przednimi odnóżami, a następnie przekłuwają.

Występowanie

Większość gatunków tropikalna. W Polsce występują tylko płoszczyca szara i topielica[2][1].

Systematyka

Do rodziny tej należy ponad 200 gatunków[1] zgrupowanych w dwie podrodziny[3][1]:

Przypisy

  1. a b c d Tadeusz Jaczewski, Aleksander Wróblewski: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XVIII Pluskwiaki różnioskrzydłe – Heteroptera z. 2 Corixidae, Notonectidae, Pleidae, Nepidae, Naucoridae, Aphelocheiridae. Warszawa, Wrocław: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1978.
  2. Nepidae na Hemiptera Poloniae. .
  3. Nepidae na BioLib.cz. .