Para Kaszubów na ławce

W dzisiejszym świecie Para Kaszubów na ławce stał się tematem ogólnego zainteresowania, który przyciągnął uwagę wielu odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie we współczesnym społeczeństwie, czy wpływ na historię, Para Kaszubów na ławce zdołał wygenerować szeroki wachlarz opinii i perspektyw. Od wpływu na kulturę popularną po wpływ na gospodarkę światową, Para Kaszubów na ławce był przedmiotem niezliczonych debat i dyskusji. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze Para Kaszubów na ławce, analizując jego znaczenie, ewolucję w czasie i jego konsekwencje w różnych obszarach. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu będziemy starali się zaoferować wszechstronną wizję, która pozwoli nam zrozumieć znaczenie i wpływ Para Kaszubów na ławce w dzisiejszym świecie.

Para Kaszubów na ławce
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gdynia

Miejsce

plac Kaszubski

Typ obiektu

ławka pomnikowa

Projektant

Adam Dawczak-Dębicki

Data odsłonięcia

30 września 2006

Położenie na mapie Gdyni
Mapa konturowa Gdyni, po prawej znajduje się punkt z opisem „Para Kaszubów na ławce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Para Kaszubów na ławce”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Para Kaszubów na ławce”
Ziemia54°31′22,6596″N 18°32′33,7914″E/54,522961 18,542720

Para Kaszubów na ławce znajduje się w Gdyni na placu Kaszubskim. Została odsłonięta 30 września 2006[1]. Jej autorem jest rzeźbiarz i malarz Adam Dawczak-Dębicki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych, były dyrektor banku.

Ławeczka przedstawia małżeństwo: Jakuba Scheibe (1858 – 1939), reemigranta z Ameryki, zajmującego się rybołówstwem i Elżbietę z domu Kurr (1871 – 1956).

Jakub Scheibe wzniósł w roku 1928 kamienicę przy placu Kaszubskim według projektu architekta Wiktora Lorenza[2]. Na prośbę żony na ostatniej kondygnacji dobudował pomieszczenie, z okien którego roztaczał się widok morza aż do Mierzei Helskiej. Gdy Jakub łowił ryby, Elżbieta przesiadywała w tej izdebce, wypatrując jego powrotu. Kamienica zachowała się do naszych czasów i stoi obok ławeczki po drugiej stronie ul. Jana z Kolna, nadal mieszkają w niej członkowie rodziny Scheibe.

Rzeźba jest utrzymana w stylu pogodnej, życzliwej karykatury. Z kieszeni Jakuba wystaje rulon papieru z napisem: „Jakubie, Jeśli na ostatnim piętrze zbudujesz dla mnie pokoik, będę widziała kiedy wracasz z morza – Elżbieta”.

W maju 2007 rzeźba uległa uszkodzeniu przez wandali. Władze miejskie przekazały ją autorowi w celu naprawy.

Bibliografia

Przypisy

  1. Para Kaszubów na ławce. Urząd Miasta Gdyni. .
  2. Gdynia - tu nie ma czasu na nudę. Urząd Miasta Gdyni. .