W dzisiejszym artykule zagłębimy się w temat Pięknotka (astrowate), który w ostatnich latach wzbudził zainteresowanie wielu osób. Od momentu pojawienia się Pięknotka (astrowate) przyciąga uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów, wywołując debaty i kontrowersje w różnych obszarach. Ponieważ Pięknotka (astrowate) stale ewoluuje, niezwykle ważne jest zrozumienie jego wpływu na nasze społeczeństwo i tego, jak możemy dostosować się do zmian, jakie ze sobą niesie. W tym artykule zbadamy najważniejsze aspekty Pięknotka (astrowate), od jego pochodzenia po wpływ na dzisiejszy świat, analizując różne perspektywy istniejące wokół tego tematu.
Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne[7], m.in. pięknotka szkarłatnaE. coccinea i pięknotka jawajskaE. javanica[5]. Emilia sonchifolia wykorzystywana była jako roślina lecznicza i warzywo, współcześnie stała się szeroko rozprzestrzenionym chwastem w strefie równikowej[7].
Morfologia
Emilia praetermissa
Pokrój
Rośliny zielne (roczne, jeśli wieloletnie to monokarpiczne). Pędy zazwyczaj prosto wzniesione, pojedyncze lub luźno rozgałęzione (na całej długości lub tylko w górnej części), osiągające zwykle od 20 do 100 cm wysokości, często sine[6].
Skrętoległe, ogonkowe lub siedzące, czasem uszkowatą nasadą obejmujące łodygę. Blaszka pierzasto użyłkowana, lancetowata do jajowatej, czasem pierzasto lub lirowato klapowana, całobrzega lub ząbkowana, naga lub owłosiona, u niektórych gatunków pajęczynowato[6].
Zebrane w koszyczki, a te w baldachogroniaste kwiatostany złożone. Okrywy urnowate, dzwonkowate i walcowate, zazwyczaj od 2 do nieco ponad 8 mm średnicy. Listki okrywy trwałe, wyrastają w jednym lub dwóch rzędach, są prosto wzniesione, ale odginają się w czasie owocowania. Na ogół są równowąskie do podługowatych, równej długości, na brzegu obłonione, na wierzchołku zielone, bardzo rzadko czarne. Dno kwiatostanowe jest płaskie lub wypukłe i gładkie, rzadko z delikatnymi wgłębieniami. Kwiatów języczkowych brak. W koszyczku rozwija się od 20 do 50, rzadziej nawet ponad 100 kwiatów rurkowatych, obupłciowych, tylko w centralnej części męskich. Korony są różowe, lawendowe, czerwonawe, czasem pomarańczowe, żółte i białe. W dole korona jest na krótkim odcinku wąskorurkowata, wyżej lejkowata lub walcowata, zakończona 5 wyprostowanymi lub odgiętymi, lancetowatojajowatymi łatkami[6].
Niełupki barwy słomiastej lub brązowej, mają kształt wrzecionowaty do pryzmatycznego, są 5-żebrowe, nagie, ale zwykle z włoskami na żebrach. Puch kielichowy w postaci ponad 80 białych, delikatnych, pierzasto owłosionych ości[6].
Systematyka
Emilia transvaalensis
Pozycja systematyczna
Rodzaj z rodziny astrowatychAsteraceae, z podrodziny Asteroideae, plemienia Senecioneae i podplemienia Senecioninae[8].