Pistolet maszynowy KOP-1

W dzisiejszym świecie Pistolet maszynowy KOP-1 stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum osób, firm i organizacji. Od momentu pojawienia się Pistolet maszynowy KOP-1 przykuł uwagę społeczeństwa i wywołał niekończące się debaty, dyskusje i refleksje na temat jego znaczenia, wpływu i ewolucji. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym, społecznym czy kulturowym, Pistolet maszynowy KOP-1 zdołał przekroczyć granice i dziś stał się kluczowym punktem odniesienia. Z tego powodu niezbędna jest dogłębna i szczegółowa analiza i odniesienie się do wszystkich aspektów związanych z Pistolet maszynowy KOP-1, aby lepiej zrozumieć jego wpływ i znaczenie w naszym codziennym życiu.

KOP-1
Państwo

 Polska

Rodzaj

pistolet maszynowy

Historia
Prototypy

1998

Dane techniczne
Kaliber

9 mm

Nabój

9 mm Parabellum

Magazynek

pudełkowy, 20 lub 40 nab.

Wymiary
Długość

670/490 mm

Długość lufy

260 mm

Masa
broni

2,9 kg (z pustym magazynkiem)

Inne
Szybkostrzelność teoretyczna

685 strz./min

KOP-1 – model pistoletu maszynowego skonstruowany w Zakładzie Konstrukcji i Eksploatacji Broni Palnej ITU WAT w roku 1998.

Projekt powstał w ramach pracy dyplomowej podporucznika Wojciecha Koperskiego wykonanej pod kierunkiem płk. dr inż. Ryszarda Woźniaka. Broń powstała z myślą o przeznaczeniu jej do walk na małych odległościach oraz jako uzbrojenie załóg wozów bojowych.

KOP-1 był bronią samoczynno-samopowtarzalną z automatyką działającą na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelał z zamka zamkniętego. Lufa gwintowana, z czterema bruzdami prawoskrętnymi, wymienna. Wyrzutnik stały umieszczony w komorze zamkowej, wyciąg sprężynujący, umieszczony w czole zamka. Zasilanie z wymiennych magazynków pudełkowych o pojemności 20 i 40 nabojów. Celownik mechaniczny, przerzutowy. W konstrukcji broni wykorzystano niektóre podzespoły kbk wz. 88 i skbk wz. 89.

Bibliografia

  • John Walter, Ryszard (Tł.) Woźniak, Przemysław (Tł) Kupidura: Broń systemu Kałasznikowa. Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 2002. ISBN 83-11-09395-4.
  • mjr dr inż. Ryszard Woźniak. Wybrane wzory broni i amunicji opracowane w WAT. „Wojskowy Przegląd Techniczny i Logistyczny”. 04/2001, s. 8, 2001. ISSN 1230-7386. (pol.).