Pocałunek (obraz Gustava Klimta)

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Pocałunek (obraz Gustava Klimta) i wszystko, co warto o nim wiedzieć. Niezależnie od tego, czy mówimy o życiu Pocałunek (obraz Gustava Klimta), najważniejszych wydarzeniach związanych z Pocałunek (obraz Gustava Klimta), czy też bieżących trendach wokół Pocałunek (obraz Gustava Klimta), ten artykuł będzie Twoim kompletnym przewodnikiem. Idąc tym tropem, szczegółowo przeanalizujemy najważniejsze aspekty Pocałunek (obraz Gustava Klimta), oferując szczegółową i wyczerpującą analizę, która pozwoli Ci dokładnie zrozumieć ten temat. Niezależnie od tego, jaki jest Twój poziom wiedzy na temat Pocałunek (obraz Gustava Klimta), ten artykuł dostarczy Ci cennych informacji i pomoże poszerzyć wiedzę na temat Pocałunek (obraz Gustava Klimta). Przygotuj się na zanurzenie w fascynującym świecie Pocałunek (obraz Gustava Klimta)!

Pocałunek
Der Kuss
Ilustracja
Autor

Gustav Klimt

Data powstania

1907–1908

Medium

olej na płótnie

Wymiary

180 × 180 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Wiedeń

Lokalizacja

Österreichische Galerie Belvedere

Pocałunek (niem. Der Kuss) – obraz olejny Gustava Klimta, zaliczany do nurtu secesji wiedeńskiej, powstały w latach 19071908, w czasie opisywanym jako „złoty okres” Klimta. Już w roku 1908 został zakupiony przez Österreichische Galerie Belvedere w Wiedniu i znajduje się w jej kolekcji do dziś. Dzieło doczekało się wielu form reprodukcji.

Opis

Pocałunek został namalowany farbami olejnymi na płótnie w wymiarze 180x180 cm. Do stworzenia dzieła autor wykorzystał również płatki złota. Obraz przedstawia zatraconą w miłosnym objęciu parę kochanków na skarpie łąki kwiatowej. Kochankowie odziani w złote szaty zostali uchwyceni w pozie sugerującej zbliżający się pocałunek.

Na pierwszy rzut oka obraz tworzy mieniącą się kolorami złotą plamę. Dopiero po chwili wyłania się w górnej części omdlewająca z zachwytu kobieca twarz, jej nagie ramie wystaje z różnobarwnej obcisłej sukienki, a drobna dłoń spoczywa na męskim karku. Kobietę klęczącą na kwiecistym podłożu obejmuje postawny barczysty brunet o ciemnej karnacji. Widoczny jest tylko profil jego twarzy. Rękoma przytrzymuje głowę partnerki, by na jej policzku złożyć pocałunek.

Kochankowie toną w swych stylizowanych w geometryczne wzory szatach. Jej żółtą sukienkę zdobią pęki czerwonych i granatowych kwiatów w kształcie kół, symbolu kobiecości. Jego złoty płaszcz – ciemnobrązowe i białe okolone brązem kanciaste prostokąty. Postać mężczyzny wydaje się chronić i osłaniać kobietę. Ona uosabia miękką delikatność, jest jednak równorzędnym partnerem. Żadna z postaci nie dominuje.

Obraz jest sygnowany w prawym dolnym rogu imieniem i nazwiskiem autora.

„Złoty okres” w którym powstało dzieło, to okres malarskiej fascynacji Klimta złotem. Wiele obrazów artysty powstałych w tym okresie, ma bogate zdobienia wykonane z płatków szczerego złota. Prawdopodobnie popularność Pocałunku wynika również z zastosowania tej techniki. Z jednej strony złoto w sztuce budzi przede wszystkim mistyczne i religijne skojarzenia, z drugiej posiada realną wartość utożsamianą z wysoką ceną. W tym okresie artysta tworzył pracę na skalę międzynarodową i awansował do elity najdroższych malarzy portretowych Europy[1].

Przypisy

  1. Tobias G. Natter: Die Welt von Klimt, Schiele und Kokoschka. Sammler und Mäzene, Köln 2003, ISBN 3-8321-7258-0, Seite 48.

Linki zewnętrzne