Temat Polski Związek Łyżwiarski wzbudził duże zainteresowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Od lat Polski Związek Łyżwiarski jest przedmiotem debat, badań i kontrowersji. Jest to temat poruszający fundamentalne aspekty życia codziennego, ale także głębsze pytania o naturę człowieka. Z biegiem czasu Polski Związek Łyżwiarski ewoluował i dostosował się do zmian zachodzących w społeczeństwie, stając się kluczowym elementem w sposobie, w jaki postrzegamy i rozumiemy otaczający nas świat. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Polski Związek Łyżwiarski, analizując jego wpływ w różnych obszarach i jego dzisiejsze znaczenie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Polski Związek Łyżwiarski!
Polski Związek Łyżwiarski – dawna organizacja zrzeszająca zawodników, trenerów i działaczy polskiego łyżwiarstwa. 9 grudnia 1921[1] powołały go: Lwowskie Towarzystwo Łyżwiarskie i Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie. W jego skład weszły ponadto: Wileńskie Towarzystwo Łyżwiarskie, Klub Sportowy Warszawianka i Związek Harcerstwa Polskiego – Komenda Męskiej Chorągwi Krakowskiej[2]. Organizacja zrzeszała zawodników zarówno jazdy szybkiej (panczenistów), jak i sztucznej (łyżwiarzy figurowych). Była w kontakcie z Międzynarodową Unią Łyżwiarską, gdyż jej członkiem od 1898 było Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie. Siedzibą Zarządu Polskiego Związku Łyżwiarskiego był Lwów.
W skład pierwszego zarządu wchodzili:
W 1923 siedzibę zarządu przeniesiono do Warszawy przy ul. Szopena 5. Nieco wcześniej, bo 26 listopada 1922 podczas Walnego Zebrania we Lwowie wybrano nowy zarząd[3] W jego skład weszli:
Na 1925 wybrano kolejny nowy zarząd w składzie:
26 kwietnia 1931 wybrano kolejny nowy zarząd w składzie:
20 września 1936 wybrano kolejny nowy zarząd w składzie:
Delegatem PZŁ na Lwów został Władysław Kuchar.
W 1957 z Polskiego Związku Łyżwiarskiego wydzieliły się dwa związki: Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego.