Polygonella

Znaczenie Polygonella w dzisiejszym społeczeństwie jest niezaprzeczalne. Niezależnie od tego, czy jest to temat aktualny, czy wydarzenie historyczne, Polygonella odgrywa istotną rolę w życiu ludzi. Przez lata Polygonella był przedmiotem debaty, analiz i refleksji w różnych obszarach, od polityki i ekonomii po kulturę i rozrywkę. W tym artykule zbadamy wpływ Polygonella na życie codzienne, a także jego wpływ na podejmowanie decyzji i ludzkie zachowania. Od znaczenia w miejscu pracy po wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne, Polygonella ma zasięg przekraczający granice i czas.

Polygonella
Ilustracja
Polygonella basiramia
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

goździkopodobne

Rząd

goździkowce

Rodzina

rdestowate

Rodzaj

Polygonella

Nazwa systematyczna
Polygonella Michaux
Fl. Bor.-Amer. 2: 240. 1803[3]

Polygonella – wyróżniany w niektórych ujęciach systematycznych rodzaj roślin należących do rodziny rdestowatych, wyodrębniany z rodzaju rdest (Polygonum sensu lato). Zaliczanych jest do niego 11 gatunków występujących we wschodnich i środkowych Stanach Zjednoczonych[3].

Pokrój Polygonella myriophylla

Morfologia

Rośliny zielne (terofity i byliny) oraz drewniejące (krzewy i półkrzewy) o łodydze wzniesionej lub płożącej, z charakterystycznie przylegającymi do niej odgałęzieniami bocznymi. Liście skrętoległe, o blaszce od nitkowatej do owalnej, gatka zazwyczaj trwała. Kwiaty obupłciowe lub funkcjonalnie jednopłciowe, skupione w szczytowym kwiatostanie[3].

Systematyka

Rodzaj wyodrębniany w niektórych ujęciach systematycznych rodziny rdestowatych po potwierdzeniu w badaniach molekularnych skomplikowanych relacji systematycznych w obrębie dawniej szeroko ujmowanego rodzaju rdest Polygonum. Uznawany jest za grupę siostrzaną rodzaju rdest Polygonum w wąskim ujęciu (sensu stricto). W niektórych pracach wskazywany jest jako najbliżej spokrewniony z roślinami z sekcji Polygonum sect. Duravia[3], czasem rośliny z tego rodzaju są też włączane do sekcji Duravia[4].

Wykaz gatunków[3]

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Caryophyllales, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
  3. a b c d e Polygonella. Flora of North America . eFloras.org. . (ang.).
  4. Gabriele Galasso, Enrico Banfi, Fabrizio De Mattia, Fabrizio Grassi, Sergio Sgorbati, Massimo Labra. Molecular phylogeny of Polygonum L. s.l. (Polygonoideae, Polygonaceae), focusing on European taxa: preliminary results and systematic considerations based on rbcL plastidial sequence data. „Atti Soc. it. Sci. nat. Museo civ. Stor. nat. Milano”. 150 (I), s. 113-148, 2009. (ang.).