Porzeczka biała to temat, który ostatnio przykuł uwagę wielu osób. Dzięki swojej przydatności i aktualności stał się tematem ogólnego zainteresowania szerokiego grona odbiorców. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje w różnych obszarach, Porzeczka biała wywołał debatę i refleksję w różnych sektorach. W tym artykule zbadamy różne aspekty Porzeczka biała i jego wpływ na naszą codzienną rzeczywistość.
Porzeczka biała (Ribes niveum Lindl.) – gatunek krzewu należący do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej (północno-zachodniej części USA)[4][3]. Gatunek nazwany jest od białych kwiatów – jego owoce po dojrzeniu są fioletowe do niebieskoczarnych. Są jadalne, ale bardzo kwaśne[5].
Uprawiane porzeczki o białych owocach zwane „białą porzeczką” są albinotycznymi odmianami powstałymi z porzeczki zwyczajnej Ribes rubrum i skalnej R. petraeum (np. 'Juteborg', 'Długogronkowa Biała', 'Wersalska Biała')[6][7].
Morfologia
- Pokrój
- Krzew o wysokości do 3 m, pędy wzniesione i łukowato przewisające (korzeniące się na końcach)[5].
- Liście
- Nagie do owłosionych, ogonkowe (ogonek od 0,5 do 5 cm), blaszka liściowa zwykle 3- lub 5-klapowa, do 5 cm długości[5].
- Kwiaty
- Obupłciowe, drobne, zebrane po 2–4 w zwisających gronach. Hypancjum białe do zielonego, dzwonkowate, o średnicy do 3 mm. Działki kielicha białe do jasnoróżowych, mocno odgięte, osiągają do 8 mm długości. Płatki białe, prosto wzniesione, do 3 mm długości. Pręciki do trzech razy dłuższe od płatków[5].
- Owoce
- Jagody żółtozielone, po dojrzeniu fioletowo do czarnoniebieskich, o średnicy od 5 do 12 mm[5].
Biologia i ekologia
Roślina wieloletnia, nanofanerofit. Kwitnie od kwietnia do lipca. Rośnie nad strumieniami i na zboczach górskich[5].
Przypisy
- ↑ Michael A.M.A. Ruggiero Michael A.M.A. i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI: 10.1371/journal.pone.0119248, PMID: 25923521, PMCID: PMC4418965 (ang.).
- ↑ Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
- ↑ a b c Ribes niveum Lindl.. Plants of the World online . Royal Botanic Gardens, Kew. .
- ↑ Germplasm Resources Information Network (GRIN). .
- ↑ a b c d e f Ribes niveum Lindley. Flora of North America . eFloras.org. .
- ↑ J. Kluczyńska: Porzeczki. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1975, s. 66.
- ↑ Maarten J. M. Christenhusz, Michael F. Fay, Mark W. Chase: Plants of the World: An Illustrated Encyclopedia of Vascular Plants. Richmond, Chicago: Kew Publishing, The University of Chicago Press, 2017, s. 237-238. ISBN 978-1842466346.
Identyfikatory zewnętrzne (
takson):