Powszyński

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Powszyński. Od początków aż do dzisiejszej ewolucji temat ten wzbudził niespotykane zainteresowanie wielu ludzi na całym świecie. Zbadamy różne aspekty, które sprawiają, że Powszyński jest tak istotny w dzisiejszym społeczeństwie i jego wpływ na różne obszary codziennego życia. Ponadto przeanalizujemy różne perspektywy i opinie ekspertów w tej dziedzinie, aby zapewnić naszym czytelnikom pełniejszą i wzbogacającą wizję. Przygotuj się na fascynującą podróż przez Powszyński!

Powszyński (Powsiński, Rogala odmienna) – polski herb szlachecki, odmiana herbu Rogala z nobilitacji.

Opis herbu

Na tarczy dzielonej w krzyż w polu I, błękitnym, skos lewy, wycięty liną blankowaną srebrny, między sześcioma gwiazdami ośmiopromiennymi (3 i 3);

W polu II, czerwonym połuorzeł srebrny;

W polu III, srebrnym, róg jeleni o pięciu sękach, czerwony;

W polu IV, czerwonym, róg bawoli brunatny.

Klejnot: klucz złoty, zębem do góry, między trzema gwiazdami ośmiopromiennymi, złotymi (1 i 2)

Labry z prawej błękitne, podbite złotem, z lewej czerwone, podbite srebrem.

Najwcześniejsze wzmianki

Nadany Bartłomiejowi, tajnemu szambelanowi Klemensa VIII[1] i Walentemu Powsińskim 12 października 1592. Herb składa się z herbu papieża Klemens VIII, Orła Białego oraz herbu Rogala[2].

Herbowni

Powsiński - Powszyński.

Przypisy

  1. Anna Wajs: Materiały genealogiczne, nobilitacje, indygenaty w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Warszawa: DiG, 2001, s. 97. ISBN 83-7181-173-X.
  2. Józef Szymański: Herbarz rycerstwa polskiego z XVI wieku. Warszawa: DiG, 2001, s. 250. ISBN 83-7181-217-5.

Bibliografia

  • Tadeusz Gajl: Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku : ponad 4500 herbów szlacheckich 37 tysięcy nazwisk 55 tysięcy rodów. L&L, 2007. ISBN 978-83-60597-10-1.

Linki zewnętrzne