Preambuła

W dzisiejszym świecie Preambuła stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu osób. Stało się przedmiotem dyskusji i debat w różnych obszarach, czy to na poziomie osobistym, zawodowym czy akademickim. Wpływ Preambuła został w znaczący sposób odczuty w społeczeństwie, generując sprzeczne opinie i wywołując badania, które miały na celu głębsze zgłębienie jego implikacji. Od samego początku Preambuła przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, wzbudzając prawdziwe zainteresowanie i motywując profesjonalistów i ekspertów do zajęcia się jego różnymi aspektami i wymiarami. W tym kontekście ważne jest pełne zbadanie roli Preambuła dzisiaj i jego wpływu na życie codzienne, a także zastanowienie się nad jego projekcją w przyszłości.

Preambuła Karty Narodów Zjednoczonych

Preambuła (łac. praeambulum, od praeambulare „iść wcześniej”) – wstęp do aktu prawnego, zwykle o istotnym znaczeniu politycznym (umowy międzynarodowe, konstytucje, rzadziej ustawy i akty niższego rzędu), opisujący okoliczności wydania aktu oraz określający cele, jakim powinien on służyć.

Przykładami mogą być preambuły do: Karty Narodów Zjednoczonych, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej czy Konstytucji Stanów Zjednoczonych, a także do ustawy o języku polskim.

W Polsce

Formuła często używana w czasach PRL (np. preambuła do kodeksu pracy jako ideologiczna wykładnia normatywnego charakteru ustawy), dziś rzadziej stosowana przez ustawodawcę i zarezerwowana w szczególności dla aktów o szczególnym charakterze.

Istnieją dwa poglądy na temat jej znaczenia w akcie prawnym:

  1. odmawiający preambule jakiegokolwiek znaczenia prawnego, oraz
  2. uznający, że preambuła jest istotną częścią aktu normatywnego, i powinna być brana pod uwagę przy wykładni prawa. Do tego poglądu przychyla się większość prawników oraz Trybunał Konstytucyjny stwierdzając, że co prawda preambuła sama w sobie nie rodzi skutków prawnych dla adresatów aktu normatywnego, nie oznacza to jednak, że jest pozbawiona znaczenia normatywnego. (Wyrok z 11 maja 2007 roku (K2/07))[1]

Zobacz też

Przypisy

  1. Jakub Królikowski: Preambuła nie tak całkiem bez znaczenia. Rzeczpospolita, 2008-03-28. . .