W tym artykule zajmiemy się Prehistoria Walii, tematem, który zyskał na znaczeniu w ostatnich latach. Od momentu pojawienia się Prehistoria Walii przykuł uwagę różnorodnych odbiorców, wywołując debatę i refleksję na temat jego konsekwencji. Przez lata Prehistoria Walii był przedmiotem badań i analiz ekspertów w tej dziedzinie, którzy przyczynili się do poszerzenia naszej wiedzy na temat tego zjawiska. Przy tej okazji zagłębimy się w analizę Prehistoria Walii z różnych perspektyw, badając jego wymiar historyczny, społeczno-kulturowy, polityczny i ekonomiczny. Podobnie jesteśmy zainteresowani zbadaniem wpływu, jaki Prehistoria Walii wywarł na współczesne społeczeństwo i jak ukształtował nasze sposoby myślenia i działania. W ten sposób staramy się zaoferować wszechstronną wizję Prehistoria Walii, która zachęca do refleksji i dialogu na ten temat, który jest dziś tak aktualny.
Prehistoria Walii – terminem tym określa się okres zaczynający się od początków osadnictwa i znalezisk najwcześniejszych ludzkich szczątków na terenie dzisiejszej Walii (około 230 000 lat temu), a kończy na roku 48 n.e., kiedy to rzymska armia rozpoczęła działania militarne skierowane przeciw walijskim plemionom. Historycy twierdzą, iż kolejne fale imigrantów, wnosząc swoją kulturę do regionu, wypychały swoich poprzedników, z czego ostatnią falą byli Celtowie. Mimo to, ostatnie[kiedy?] badania genetyczne sugerują, że wyglądało to zupełnie inaczej i imigracja przebiegała na mniejszą skalę.
Najstarsze znane szczątki ludzkie odkryte we współczesnej Walii pochodzą sprzed 230 000 lat. Fragment wczesno-neandertalskiej górnej szczęki zawierający dwa zęby, której właściciel prawdopodobnie żył w okresie interglacjalnym dolnego paleolitu, został znaleziony w jaskini w dolinie rzeki Elwy, w stanowisku paleolitycznym Pontnewydd Cave, niedaleko miasta St Asaph (wal. Llanelwy) w hrabstwie Denbighshire[1][2]. Wykopaliska na tym terenie w latach 1978-1995 ujawniły następne 17 zębów należących do pięciu osobników, łącznie siedem pięściaków oraz trochę kości zwierzęcych, z których część wykazywała znaki rzeźnictwa[3]. Stanowisko to jest najbardziej wysuniętym na północny zachód Eurazji terenem, na którym zostały znalezione szczątki wczesnych człowiekowatych, dzięki czemu zyskało międzynarodowe znaczenie. Późno-neandertalskie pięściaki były także znalezione w jaskini Coygan w hrabstwie Carmarthenshire. Ich wiek szacuje się na około 60 000 – 35 000 lat.[4][5]
Wapienne jaskinie Paviland na półwyspie Gower w południowej Walii są najbogatszym w Wielkiej Brytanii źródłem materiałów dotyczących kultury oryniackiej, włączając rylce i drapacze datowane na około 28 500 lat.[6] Pierwszymi znalezionymi w Walii szczątkami współczesnych ludzi, Homo sapiens sapiens, była Czerwona Dama z Paviland. Był to ludzki szkielet zabarwiony czerwoną ochrą (tlenkiem żelaza (III)), odkryty w 1823 roku w jednej z jaskiń Paviland[7]. Mimo swojej nazwy, w rzeczywistości szkielet należał do młodego mężczyzny, który żył około 33 000 lat temu pod koniec okresu górnego paleolitu[8]. Uważany jest za najstarszy znany ceremonialny pochówek w zachodniej Europie. Szkielet znaleziony został wraz z fragmentami małych cylindrycznych prętów z kości słoniowej, które stanowiły kawałki bransoletek z kości słoniowej i muszelek[9].
Zasiedlanie Walii było najprawdopodobniej przerywane, jako że okresy ochłodzenia i ocieplenia doprowadziły do postępowania i cofania pokryw lodowych. Zdaje się, że Walia była opuszczona w okresie od około 21 000 lat temu do 13 000 lat temu, na co wskazuje miejsce pochówku znalezione w Jaskini Kendricka na cyplu Great Orme, datowane na okres sprzed 12 000 lat.[10]
W następstwie epoki lodowcowej około 7000 p.n.e., Walia, zamieszkana przez mezolityczne ludy zbieracko-łowieckie, nabrała kształtu, który utrzymuje się po dziś dzień. Walia obfituje w miejsca, gdzie można napotkać materiał pochodzący z okresu mezolitu, lecz zabezpieczone formy warstwowe są rzadkie[11]. Najstarszym z takich miejsc jest Nab Head, Pembrokeshire, datowane na około 9 200 lat[12]. Wiele stanowisk niosących informacje o mezolicie, które 9 000 lat temu były położone w pewnej odległości od morza, teraz przez zmiany ukształtowania terenu umiejscowione są na samym wybrzeżu. Pembrokeshire jest terenem wyjątkowo bogatym w ślady osadnictwa mezolitu. Występują one również na terenach wyżynnych — zazwyczaj jako sezonowe tereny polowań, tak jak wokół Llyn Brenig[13]. Niektóre zdobione kamyki znalezione w Rhuddlan są okazami najwcześniejszych form sztuki występujących w Walii[14].
Badania odwiertów z późnego neolitu — wczesnej epoki brązu grobowca Bryn Celli Ddu na wyspie Anglesey, opublikowane w 2006 roku, dały możliwość badania radiowęglowego, które datowało osady z dwóch otworów na okres mezolitu[15].
Najstarsze społeczności rolnicze pojawiły się około 4000 p.n.e., oznaczając początek neolitu. Występowanie pyłku kwiatowego wskazuje na coraz szerzej zakrojone karczowanie lasów. Podczas tego okresu powstało wiele grobowców, w tym najlepiej znane: Bryn Celli Ddu i Barclodiad y Gawres na wyspie Anglesey[16]. Trzy najważniejsze typy megalitycznych grobowców można odnaleźć w Walii: "Severn-Cotswold" w południowo-wschodniej części, "Portal dolmen" i "Passage graves" charakterystyczne dla okolic Morza Irlandzkiego, jak i Oceanu Atlantyckiego w rejonach zachodniej Europy i Maroka. Megalityczne grobowce są najpopularniejsze na zachodnich nizinach[17]. Istnieją również dowody na więzy kulturowe z Irlandią, szczególnie w okresie wczesnego neolitu[17].
Kilka siedlisk z okresu neolitu zostało odkrytych w Walii, z których najważniejsza to osada w Clegyr Boia w pobliżu St David's w Pembrokeshire. Zostało również znalezionych wiele artefaktów, w tym głównie kamienne głowice siekier. Na terenie Walii znajdowało się kilka manufaktur specjalizujących się w produkcji tych właśnie głowic z największą "Graig Lwyd" w Penmaenmawr na północnym wybrzeżu, która eksportowała swoje wyroby aż do Yorkshire i środkowej Anglii[17]. Znaleziska wyrobów ceramicznych wskazują na powiązania z Irlandią.