Przegroda przezroczysta

W dzisiejszym świecie Przegroda przezroczysta to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na społeczeństwo czy wpływ na kulturę popularną, Przegroda przezroczysta stał się centralnym punktem debaty i refleksji. W tym artykule zbadamy różne aspekty Przegroda przezroczysta i zbadamy jego znaczenie w bieżącym kontekście. Od jego powstania po możliwe konsekwencje, zagłębimy się w dogłębną analizę Przegroda przezroczysta i jego roli we współczesnym świecie.

Schematyczne przedstawienie węchomózgowia. Przegroda przezroczysta podpisana Septum pellucidum.

Przegroda przezroczysta (łac. septum pellucidum) – struktura mózgowia oddzielająca rogi przednie komór bocznych mózgu. Utworzona jest przez dwie blaszki (laminae septi pellucidi) zbudowane z istoty szarej i białej, między którymi może znajdować się wąska jama przegrody przezroczystej wypełniona płynem, niemającym jednak łączności z układem komorowym mózgowia. Od góry, dołu i od przodu sąsiaduje z ciałem modzelowatym, natomiast od dołu i do tyłu od przegrody przezroczystej znajduje się sklepienie[1].

Połączenia

Najważniejsze połączenia przegrody:

Patologie i warianty normy

  • jama przegrody przezroczystej jest zjawiskiem fizjologicznym w czasie rozwoju mózgu, i dotyczy około 80% wcześniaków i 20% noworodków urodzonych o czasie, przeważnie jest bezobjawowa klinicznie. Postulowano związek obecności jamy przegrody przezroczystej z częstszym występowaniem schizofrenii[2].
  • torbiele pourazowe przegrody przezroczystej, których częstość u zawodowych bokserów oceniono na 21%[3].
  • agenezja przegrody przezroczystej jest skojarzona z jednostką chorobową – zespołem de Morsiera i w części przypadków jest związana z mutacją w genie HESX1 na chromosomie 3.

Uszkodzenie przegrody

  • nasila wrażliwość na bodźce otoczenia (uszkodzenie ośrodka hamującego strach)
  • sporadycznie nasila agresję
  • może doprowadzić do amnezji (choć nie jest to potwierdzone)[4].

Przypisy

  1. Janina Sokołowska-Pituchowa (red.) Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Wyd. VII. PZWL 2005 ISBN 83-200-3185-0
  2. M.Galarza et al.: Cavum Septum Pellucidum and Its Increased Prevalence in Schizophrenia: A Neuroembryological Classification. J.Neuropsychiatry.Clin.Neurosci. 16, 41-46 (2004).
  3. J.Pittella, S.Gusmao: Cleft cavum of the septum pellucidum in victims of fatal road traffic accidents: a distinct type of cavum associated with severe diffuse axonal injury. Sur. Neurol., 63(1), 31 (2005).
  4. A Berti, C Arienta, C Papagno, A case of amnesia after excision of the septum pellucidum., „Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry”, 53 (10), 1990, s. 922–924, ISSN 0022-3050, PMID1688353, PMCIDPMC488260 .