Przekrój poprzeczny

W poniższym artykule poruszony zostanie temat Przekrój poprzeczny, który w ostatnich latach przykuł uwagę badaczy, ekspertów i ogółu społeczeństwa. W miarę postępu społeczeństwa i stojących przed nowymi wyzwaniami Przekrój poprzeczny stał się przedmiotem zainteresowania i debaty ze względu na jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Dlatego istotne jest dogłębne zbadanie tego tematu, aby zrozumieć jego znaczenie, wpływ i możliwe przyszłe konsekwencje. W tym artykule zbadane zostaną różne aspekty związane z Przekrój poprzeczny w celu przedstawienia kompleksowej i wzbogacającej wizji, która zachęci do refleksji i debaty.

Przekrój poprzeczny pnia jodły
Przekrój podłużny połączenia nitowego
Tomograficzny przekrój klatki piersiowej

Przekrój poprzeczny – dwuwymiarowy (najczęściej płaski) przekrój ciała. Opisanie kształtu tego przekroju oraz określenie jego zmienności na długości przecinanego ciała (pręta), w pełni określa jego kształt. W najbardziej dosłownym znaczeniu przekrojem poprzecznym nazywamy obraz przedmiotu widziany po jego przecięciu, np. obraz słojów wewnątrz ściętego pnia drzewa.

W mechanice

Patrz: przekroje poprzeczne.

W geometrii

Przekrój poprzeczny lub po prostu przekrój jest to figura płaska będąca częścią wspólną trójwymiarowej bryły i płaszczyzny przecinającą tę bryłę.

W technice

Stanowi jeden z ważniejszych elementów rysunku technicznego.

W medycynie

Przekrój poprzeczny rezonansu magnetycznego głowy
Przekrój poprzeczny obrazowania metodą rezonansu magnetycznego głowy. Uwidocznione mózgowie człowieka ze zmianami chorobowymi.

W celu dokładnego diagnozowania zmian w organizmie można zobrazować całą serię jego przekrojów poprzecznych przy pomocy promieni rentgenowskich - metoda ta nosi nazwę tomografii komputerowej (TK, CT)[1].

Spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego (RM, MR, NMR, MRI) również wykorzystuje serię przekrojów poprzecznych, które pozwalają na wizualizację danych w formie obrazów, umożliwiających ich ocenę przez człowieka[1].

Przypisy

  1. a b Beata Czarnecka, Feliks Jaroszyk (red.), Biofizyka: podręcznik dla studentów, Wyd. 2 uaktualnione i rozsz, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, s. 848-853, 826-839, ISBN 978-83-200-3676-3 .

Bibliografia

  • Tadeusz Dobrzański, Piotr Różański, Rysunek techniczny maszynowy, Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2006, ISBN 83-204-3263-4, OCLC 749845677.

Linki zewnętrzne

publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Artykuły i multimedia: Zintegrowana Platforma Edukacyjna – Ministerstwo Edukacji Narodowej, zpe.gov.pl :