Pseudosfera

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Pseudosfera, analizując jego różne aspekty i jego dzisiejsze znaczenie. Pseudosfera to temat, który przykuł uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa, wywołując żarliwe debaty i wzbudzając ogromne zainteresowanie. W tym artykule przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, implikacje na poziomie globalnym i lokalnym, a także możliwe rozwiązania i wyzwania, jakie stwarza. Z krytycznej i refleksyjnej perspektywy staramy się przedstawić wszechstronną wizję Pseudosfera, oferując naszym czytelnikom świadomą i wzbogacającą perspektywę na ten aktualny temat.

Pseudosferapowierzchnia obrotowa utworzona przez obrót traktrysy wokół jej asymptoty[1]. Była analizowana przez Eugenio Beltramiego w 1868 roku[1].

Oznaczając przez maksymalną odległość punktów tej powierzchni od jej osi (tzw. promień pseudosfery), dostaniemy dla pseudosfery:

  • pole powierzchni:
  • objętość przestrzeni ograniczonej pseudosferą:
  • krzywizna Gaussa: (z wyłączeniem osobliwości na brzegu).

Pseudosfera jest powierzchnią stałej ujemnej krzywizny odwrotnie proporcjonalnej do kwadratu promienia, podobnie jak sfera, tyle, że ta druga ma krzywiznę ze znakiem dodatnim[1]. Dlatego też, o ile na sferze lokalnie realizuje się geometria eliptyczna, o tyle na pseudosferze lokalnie realizuje się geometria hiperboliczna[1]. Pseudosfera ma pole powierzchni równe polu zwykłej sfery o takim samym promieniu. Objętość przestrzeni ograniczonej pseudosferą o promieniu jest równa połowie objętości kuli o promieniu

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne