Rezerwat przyrody Grabowiec (województwo kujawsko-pomorskie)

W tym artykule zbadamy różne aspekty Rezerwat przyrody Grabowiec (województwo kujawsko-pomorskie) i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Od historycznych początków po dzisiejsze znaczenie – przeanalizujemy różne aspekty, które sprawiają, że Rezerwat przyrody Grabowiec (województwo kujawsko-pomorskie) jest tematem interesującym szerokie grono odbiorców. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zbadamy ekonomiczne, społeczne, kulturowe i polityczne implikacje Rezerwat przyrody Grabowiec (województwo kujawsko-pomorskie), w celu zrozumienia jego wpływu na współczesny świat. Podobnie zanurzymy się w debatach i kontrowersjach, które pojawiły się wokół tego tematu, biorąc pod uwagę różne perspektywy i opinie, aby zapewnić pełny przegląd jego znaczenia. Dołącz do nas w tej wycieczce po Rezerwat przyrody Grabowiec (województwo kujawsko-pomorskie) i odkryj jego znaczenie już dziś!

Grabowiec
rezerwat leśny
Typ rezerwatu

fitocenotyczny[1]

Podtyp rezerwatu

zbiorowisk leśnych[1]

Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Mezoregion

Bory Tucholskie

Data utworzenia

1997

Akt prawny

M.P. z 1997 r. nr 56, poz. 535

Powierzchnia

27,38 ha

Ochrona

ścisła – 27,20 ha,
czynna – 0,18 ha

Położenie na mapie gminy Świecie
Mapa konturowa gminy Świecie, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Grabowiec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Grabowiec”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Grabowiec”
Położenie na mapie powiatu świeckiego
Mapa konturowa powiatu świeckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Grabowiec”
Ziemia53°26′38″N 18°34′50″E/53,443889 18,580556

Rezerwat przyrody Grabowiecleśny rezerwat przyrody w gminie Świecie, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim[1]. Leży na południowo-wschodnim krańcu zwartego kompleksu leśnego Borów Tucholskich, w granicach Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego stanowiącego część Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą[2].

Rezerwat obejmuje 27,38 ha lasu i torfowisk[3]. Został powołany Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 25 lipca 1997 roku (M.P. z 1997 r. nr 56, poz. 535). Według aktu powołującego, celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych grądu zboczowego z chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin zielnych.

Obszar rezerwatu podlega ochronie ścisłej (27,20 ha) i czynnej (0,18 ha)[1].

Wzdłuż granicy rezerwatu prowadzi ścieżka edukacyjna „Grabowiec” o długości ok. 1,5 km[2].

Przypisy

  1. a b c d Rezerwat przyrody Grabowiec. Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody . Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. .
  2. a b Grabowiec. Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą . Parki Krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. .
  3. Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 25 lipca 1997 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. z 1997 r. nr 56, poz. 535)